Szanowni Państwo,

Witamy na stronie poświęconej projektowi dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to perwszy, autorski, projekt ZUS, logo projektu Lekcje z ZUSktóry zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy. Materiały były wstępnie testowane w małych grupach uczniów, a następnie w ramach pilotażu projektu, którego pierwszy etap odbył się w październiku i listopadzie 2013 roku w 10 szkołach Płocka, Radomia i Siedlec, zyskując pozytywną opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Większość uczestników pilotażu wskazała na bardzo duże znaczenie przekazywanej wiedzy i ciekawą formułę zajęć. W pierwszej edycji programu w roku szkolnym 2014/2015 wzięło udział około tysiąca szkół i kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski. Zachętą do uczestnictwa w programie „Lekcje z ZUS” jest konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” z atrakcyjnymi nagrodami zyskujący coraz większą popularność (od roku szkolnego 2016/2017 jest to olimpiada).

Wszystkich chętnych pedagogów zapraszamy do udziału w projekcie Lekcje z ZUS. Ze swojej strony służymy materiałami dydaktycznymi i fachowymi poradami w zakresie merytorycznym. W sprawie organizacji zajęć "Lekcje z ZUS" prosimy o kontakt z koordynatorami ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziałach ZUS (lista kontaktów). Wszystkie materiały na niniejszej stronie są do Państwa dyspozycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości do Państwa dyspozycji jest skrzynka mailowa: edukacja@zus.pl.

W zakładce MATERIAŁY VIDEO udostępniliśmy krótkie filmy dotyczące ZUS i ubezpieczeń społecznych, które również można wykorzystać, aby nasze lekcje były bardziej urozmaicone.

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej
oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

logo ministra rodziny, pracy i polityki społecznej      logo ministra edukacji narodowej