Ścieżka nawigacji

Aktualności

Bursztyn Polskiej Gospodarki dla ZUS

„Bursztyn Polskiej Gospodarki” to nagroda dla osób, instytucji i firm za działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą. ZUS otrzymał to wyróżnienie za skuteczne wdrożenie rozwiązań mających na celu zapobieganie skutkom pandemii koronawirusa w Polsce poprzez ochronę zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej polskich firm w ramach tarczy antykryzysowej. – W ramach tej pomocy Zakład przyjął 6,5 mln wniosków. Łączne wsparcie udzielone przez ZUS w związku z epidemią koronawirusa wynosi około 25 mld zł – podsumowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Jak podkreśliła, działania ZUS przyniosły wymierne efekty. – Liczba przedsiębiorców, a także liczba ubezpieczonych jest na wysokim poziomie w stosunku do poprzednich miesięcy – wskazała szefowa Zakładu.

prezez ZUS odbiera nagrodę Prezes ZUS przemawia ze statuetkąw dłoni

W czasie pandemii Covid-19 ZUS odpowiadał za realizację wielu nowych form wsparcia dla obywateli. Chodzi między innymi o obsługę zwolnienia ze składek, wypłatę świadczeń postojowych, dodatków solidarnościowych i dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Dzięki zaangażowaniu pracowników ZUS i sprawnym zmianom w systemach informatycznych pomoc szybko trafiła do obywateli w najtrudniejszym okresie pandemii.

Prezes ZUS podczas wydarzenia wzięła również udział w debacie Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego pod hasłem „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Bursztyn Polskiej Gospodarki otrzymali w tym roku także: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes zarządu Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski oraz spółka PKP-PLK. Natomiast wyróżnienie „Bursztynowe Serce” za szczególne działania w zakresie filantropii trafiło do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wręczenie statuetek odbyło się 5 października podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który w tym roku odbywa się w Lublinie, w Międzynarodowych Targach Lubelskich.

Bursztyn Polskiej Gospodarki - wszyscy nagrodzeni stoja na scenie

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy odbywa się po raz szósty. Trwa dwa dni. Biorą w nim udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki i nauki. ZUS jest patronem honorowym i partnerem społecznym wydarzenia. Więcej informacji o szczycie (link do strony zewnętrznej).