Ścieżka nawigacji

Aktualności

Większość wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy już rozpatrzona

Od 1 lutego 2023 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Będzie on trwać od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

– Zachęcam rodziców do tego, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku o świadczenie. Osobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci 500+ do 30 czerwca 2023 r. – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zaznacza też, że wnioski o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. – Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną – dodaje szefowa ZUS.

Wnioski o świadczenia dla rodzin można złożyć przez aplikację mZUS

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.

Aplikacja mobilna mZUS umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenie wychowawcze 500+, ale również o świadczenie z programu Dobry Start, rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i dofinansowanie żłobkowe.

Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.