Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS wspiera kampanię informacyjną, dotyczącą pracy sezonowej w Unii Europejskiej

Szacuje się, że każdego roku do 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową poza krajem pochodzenia. Dużą część tych osób stanowią Polacy. Gdy pracują w innym kraju UE, mają takie same prawo do uczciwych warunków zatrudnienia jak pracownicy lokalni. Jednak biorąc pod uwagę tymczasowy charakter ich pracy, mogą być bardziej narażeni na niepewne warunki pracy i życia, oszustwa i nadużycia.

Każda osoba, która wyjechała, lub chce wyjechać do innego kraju państw członkowskich UE może liczyć na pomoc różnych instytucji, sieci unijnych czy partnerów społecznych o pomoc, informacje i oferty pracy sezonowej na obszarze Unii Europejskiej.

Warto śledzić stronę https://eures.praca.gov.pl/ na której można znaleźć między innymi:

  • bogatą bazę informacyjną,
  • adresy punktów służących pomocą w uczciwym zatrudnieniu na terenie UE,
  • oferty pracy oraz oferty pracowników (CV),
  • aktualną listę wydarzeń realizowanych w ramach kampanii.

Kampania „Rights for all seasons” jest realizowana w celu zapewnienia uczciwych warunków pracy pracownikom sezonowym i trwa od lipca do końca października 2021 r. Inicjatorami i Koordynatorami kampanii są: Europejski Urząd ds. Pracy wspólnie z państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską, Europejska platforma do walki z pracą nierejestrowaną, Europejska Sieć Służb Zatrudnienia - EURES oraz partnerzy społeczni z tych państw.

Więcej informacji: https://eures.praca.gov.pl/