Najwięcej wniosków o RKO w Mazowieckiem

Od 1 stycznia 2022 r. rodzice i opiekunowie złożyli już blisko 180 tys. wniosków o rodziny kapitał opiekuńczy (RKO). Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w  wieku od 12 do 35 miesiąca.

Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie do 12 tys. zł. Kapitał będzie wypłacany w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny i nie jest opodatkowane.

 „W ciągu pierwszych dni stycznia rodzice złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy na  45 proc. dzieci, na które mogą wnioskować.  Wniosek jest intuicyjny, a sama procedura wypełniania szybka” – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

„Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko za pomocą PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@atia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przyznaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„W czasie pierwszej doby składania wniosków o RKO wpłynęło ich ponad 100 tys.  - najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim oraz pomorskim. Widzimy, że zainteresowanie tym świadczeniem na rzecz rodziny jest ogromne. Z naszych szacunków wynika, że w styczniu do ZUS może wpłynąć nawet 400 tys. wniosków.” - mówi szefowa ZUS. 

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społeczny będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Klienci mogą także szukać informacji o programie na stronie internetowej zus.pl, zadzwonić na specjalną infolinię 22 290 55 00, do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00, napisać maila na cot@zus.pl, umówić się na e-wizytę lub skorzystać z konsultacji i porad

Przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu obywateli, pracownicy ZUS będą służyć pomocą w punktach mobilnych w placówkach Poczty Polskiej i KRUS.