Polski Bon Turystyczny

Osoby uprawnione do bonu

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i chcą uzyskać dodatkowy bon – 500 zł, muszą na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie.

Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Więcej informacji o bonie turystycznym dla osoby uprawnionej.

Najczęściej zadawane pytania (plik docx 47 kb)

Podmioty turystyczne

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS. Dlatego trzeba mieć profil na PUE ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS).

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie  przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT).

Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Funkcje rejestracji podmiotu (złożenia oświadczenia), zarządzania danymi podmiotu oraz zarządzania uprawnieniami osób, które będą przyjmowały płatności bonem są dostępne na PUE ZUS.

Więcej informacji dla przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Najczęściej zadawane pytania (plik docx 44 kb)

Materiały dodatkowe

Tutorial "Polski Bon Turystyczny - oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego" - link do YouTube 

Tutorial „Polski Bon Turystyczny – jak aktywować bon” - link do YouTube

Tutorial „Polski Bon Turystyczny – dodatkowe świdczenie dla dzieci niepełnosprawnych” - link do YouTube

Tutorial „Polski Bon Turystyczny – przyjęcie płatności bonem” - link do YouTube

Tutorial „Polski Bon Turystyczny – recepcjonista i menadżer” - link do YouTube

Infografika „Jak aktywować bon” (plik pdf 564 kb)

Infografika „Jak zgłosić podmiot turystyczny do programu” (plik pdf 566 kb)

Infografika „Jak płacić bonem turystycznym” (plik pdf 568 kb)

Infografika „Jak obsługiwać płatności bonem” (plik pdf 567 kb)

Infografika „Osoba uprawniona – przykład” (plik pdf 5,5 MB)

Infografika „Przedsiębiorca – przykład właściciela gospodarstwa agroturystycznego” (plik pdf 5,4 MB)

Infografika „Przedsiębiorca – przykład właścicela hotelu” (plik pdf  5,3 MB)

Instrukcja „Jak zarejestrować podmiot turystyczny na PUE ZUS” (plik docx 866 kb)

Instrukcja „Jak dodać menadżera podmiotu turystycznego na PUE ZUS” (plik docx 341 kb)

Instrukcja „Jak dodać recepcjonstę podmiotu turystycznego na PUE ZUS” (plik docx 369 kb)

Instrukcja „Jak aktywować bon, przeglądać dane i sprawdzić historię transakcji” (plik docx 666 kb)

Instrukcja „Jak wysłać oświadczenie (DBT) na PUE ZUS, aby otrzymać dodatkowe świadczenie na dziecko niepełnosprawne w formie Polskiego Bonu Turystycznego” (plik docx 966 kb)

 

RODO

Klauzule informacyjne

Współadministrowanie

Porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Polską Organizacją Turystyczną dotyczące uzgodnień określających zakres odpowiedzialności wynikającej z przepisów o ochronie danych osobowych (plik pdf 131kb)