Blog rzecznika ZUS

 • Przedsiębiorcy doceniają e-zus

  31 grudnia 2013

  Troska o poprawę obsługi klientów ZUS - w tym obsługi elektronicznej - jest jednym z głównych założeń "Strategii rozwoju ZUS" na lata 2013 - 2015. Podjęte w tym celu działania przyniosły efekt, co potwierdzają wyniki siódmego, a zarazem ostatniego etapu badania satysfakcji klientów.

  Czytaj całość

 • ZUS po kosztach

  30 września 2013

  W październiku przypada kolejna rocznica powołania do życia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS mocno wpisał się w społeczny krajobraz Polski, ale czy tak naprawdę wiemy, czym Zakład się zajmuje?

  Czytaj całość

 • Uwaga na "outsourcing pracowniczy"!!!

  31 lipca 2013

  Z doniesień prasowych wynika, że ostatnimi czasy pojawiają się firmy, które proponują innym firmom przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej. Sugestia jest taka, że przyniesie to realne korzyści finansowe.

  Czytaj całość

 • Czy orzecznik ZUS powinien operować?

  13 czerwca 2013

  W mediach pojawiły się informacje na temat raportu NIK dotyczącego orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych. Cytowany jest między innymi taki oto passus: "Powszechną praktyką organów orzekających było wydawanie decyzji przez lekarzy, którzy nie byli specjalistami w orzekanej chorobie. Do tego zbyt rzadko korzystano z opinii lekarzy konsultantów (w ZUS jedynie w 6,5 proc. spraw) i specjalistycznych badań. W konsekwencji ponad 1/3 orzeczeń jest uchylana lub zmieniana w postępowaniu odwoławczym, i to na podstawie analizy tej samej dokumentacji. W tej sytuacji działalność organów orzeczniczych nie daje gwarancji, że publiczne pieniądze są wydatkowane racjonalnie, a świadczenia są przyznawane osobom uprawnionym."

  Czytaj całość

 • ZUS wyróżniony w konkursie ISSA Good Practice Award

  12 czerwca 2013

  Badanie satysfakcji klientów w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE "Poprawa jakości usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz przedsiębiorców" zostało wyróżnione certyfikatem umiejętności podczas Regionalnego Forum Zabezpieczenia Społecznego dla Europy.

  Czytaj całość

 • ZUS zaoszczędzi, ale z kąpielą nie wyleje

  03 czerwca 2013

  Trwające obecnie w ZUS postępowania na obsługę informatyczną systemu ubezpieczeń społecznych (o łącznej, rozłożonej na kilka lat wartości 800 mln zł) są kamieniami milowymi na drodze do dywersyfikacji dostawców, optymalizacji kosztów oraz posiadanych zasobów. Czyli, mówiąc po ludzku - celem jest racjonalne zaoszczędzenie publicznego grosza przy zagwarantowaniu odpowiedniej jakości usług.

  Czytaj całość

 • Pędzikiem po PUE

  23 maja 2013

  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (pue.zus.pl) skończyła właśnie rok. 14 czerwca 2012 roku oficjalnie zainaugurowaliśmy funkcjonowanie Zusowskiego portalu e-usług. Dokonał tego Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w Łodzi. Miejsce bardzo znaczące.

   

  Czytaj całość

 • Pytajnik przy dzieciach i emeryturach

  15 lutego 2013

  Swego czasu Alosza Awdiejew pisał, że wraz z wiekiem wykrzyknik jego lat młodzieńczych stracił na mocy, przekrzywił się i zamienił w pytajnik wieku dojrzałego. W naszej debacie publicznej zachodzi niekiedy proces odwrotny.

  Czytaj całość

 

Rzecznik prasowy ZUS
Wojciech Andrusiewicz

Tel. 22 667 13 75
Tel. kom. 502 006 618

e-mail: rzecznik@zus.pl

Rocznik 1979. Z urodzenia i zamiłowania lublinianin. W Lublinie ukończyłem V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, następnie dziennikarstwo na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania w instytucjach administracji publicznej. Pracę w dziennikarstwie rozpoczynałem jeszcze na studiach w Akademickim Radiu Centrum. Po studiach związałem się z bezpłatną gazetą „Nasze Miasto Lublin”, a następnie „Gazetą Wyborczą w Lublinie”. W pracy w mediach zajmowałem się tematami ze sfery polityki i gospodarki. W 2006 r. przeszedłem na drugą stronę „mocy” tj. na stanowisko rzecznika prasowego Oddziału ZUS w Lublinie. Po dwóch latach oddział zmieniłem na centralę ZUS i jej biuro prasowe. Z kolei w roku 2011 biuro prasowe zamieniłem na stanowisko naczelnika wydziału komunikacji społecznej ZUS. Od lutego 2015 r. reprezentuję Zakład jako rzecznik prasowy.

Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem, wielbicielem historii Polski i historii II Wojny Światowej. Kibicuję również każdej sportowej reprezentacji Polski.