Blog rzecznika ZUS

 • Praca warta docenienia

  22 października 2015

  Tylko na salach obsługi klienta przyjmują rocznie ponad 20 mln osób. Dbają o księgowanie składek za 14,5 mln ubezpieczonych, wpłacanych przez ponad 2 mln przedsiębiorców. Wydają rocznie ok. 15 mln decyzji w sprawach 5 mln emerytów. Mimo dużych liczb, to tylko wycinek obrazu pracy pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy 24 października mają swoje święto. 

  Czytaj całość

 • Kto wie gdzie jest Polonia?

  16 września 2015

   

  Dzięki różnym politycznym wydarzeniom głośno ostatnio o naszej Polonii poza granicami kraju. Część z nas tej Polonii zapewne żałuje, bo wszak duża jej część to imigranci z ekonomicznego wyboru, część pewnie tej Polonii zazdrości. Na pewno jednak wszyscy czujemy z tą Polonią więź. Jedynie ZUS-owi łączności z Polonią czuć nie można i nie wypada. Ba, nawet pomagać jej nie powinien.

  Czytaj całość

 • Co wyliczył nam ZUS? Czyli ad vocem "Kraj piękny, państwo w ruinie" autorstwa blogerki Kataryny

  26 sierpnia 2015

  Przyznam, że to budujące wiedzieć o tym, że nasi klienci przywiązują dużą wagę do korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze bardziej byłbym zbudowany, gdyby ta korespondencja była w pełni zrozumiana. Pokutuje tu jednak trochę brak świadomości w temacie ubezpieczeń społecznych. Może też nadal powinniśmy popracować nad listowną formą przekazu.

  Czytaj całość

 • Kolor prasy - jakość newsów

  07 maja 2015

  Kolorowa prasa co jakiś czas dostarcza nam taniej i sensacyjnej pożywki na temat kolejnych postaci życia publicznego. Ktoś tam nie płaci alimentów, ktoś inny rozwodzi się z żoną, a prezes ZUS ma, czyli z kontekstu artykułu wynika - pobiera emeryturę. Na koniec okazuje się, że ktoś nie płaci alimentów, bo w ogóle nie musi ich płacić, ktoś inny nawet nie myśli o rozwodzie, a prezes ZUS nie pobiera emerytury.

  Czytaj całość

 • Współczucie i prawo

  30 kwietnia 2015

  Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nie oziębli i bezduszni urzędnicy. Ważne jest dla nas współczucie i empatia, ważne jest też jednak prawo, którym zobowiązani jesteśmy się kierować. Mając więc wzgląd na często trudną sytuację naszych klientów, robimy wszystko by jak najmniej odczuli konieczność dopełnienia prawnych formalności. Nie oznacza to jednak, że te formalności nie istnieją.

  Czytaj całość

 

Rzecznik prasowy ZUS
Wojciech Andrusiewicz

Tel. 22 667 13 75
Tel. kom. 502 006 618

e-mail: rzecznik@zus.pl

Rocznik 1979. Z urodzenia i zamiłowania lublinianin. W Lublinie ukończyłem V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, następnie dziennikarstwo na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania w instytucjach administracji publicznej. Pracę w dziennikarstwie rozpoczynałem jeszcze na studiach w Akademickim Radiu Centrum. Po studiach związałem się z bezpłatną gazetą „Nasze Miasto Lublin”, a następnie „Gazetą Wyborczą w Lublinie”. W pracy w mediach zajmowałem się tematami ze sfery polityki i gospodarki. W 2006 r. przeszedłem na drugą stronę „mocy” tj. na stanowisko rzecznika prasowego Oddziału ZUS w Lublinie. Po dwóch latach oddział zmieniłem na centralę ZUS i jej biuro prasowe. Z kolei w roku 2011 biuro prasowe zamieniłem na stanowisko naczelnika wydziału komunikacji społecznej ZUS. Od lutego 2015 r. reprezentuję Zakład jako rzecznik prasowy.

Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem, wielbicielem historii Polski i historii II Wojny Światowej. Kibicuję również każdej sportowej reprezentacji Polski.