Blog rzecznika ZUS
wpisy archiwalne

 • Zgłoś rodzinę do ubezpieczenia zdrowotnego

  15 lipca 2011

  Jesteś jedynym żywicielem rodziny. Współmałżonek i dzieci są na Twoim utrzymaniu. Pamiętaj, ze powinieneś ich zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

  Czytaj całość

 • Czego spodziewać się po badaniu w ZUS?

  08 lipca 2011

  W staraniach o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy najistotniejszym jest badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Nie jest to jednak zwykłe badanie, jakiego na co dzień doświadczamy w naszej przychodni.

  Czytaj całość

 • Renta, o której tak mało wiemy

  01 lipca 2011

  Orzeczenie o niezdolności do pracy nie musi być wyrokiem oznaczającym koniec kariery zawodowej. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.

  Czytaj całość

 • Renta rodzinna dla studenta

  20 czerwca 2011

  Wypłata renty rodzinnej dla dziecka ustaje z końcem wakacji. W celu jej kontynuowania należy przedłożyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Co jednak gdy młoda osoba dostała się na studia i zaświadczenie otrzyma dopiero w październiku?

  Czytaj całość

 • Podstawa to podstawa

  27 maja 2011

  Idziesz na zwolnienie lekarskie i masz wątpliwości jakie świadczenie otrzymasz za czas choroby? Możesz to policzyć sam. Sprawdź co stanowić będzie podstawę wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego.

  Czytaj całość

 • (Nie)Zdolność zrozumienia

  26 kwietnia 2011

  Niepełnosprawność nie równa się niezdolności do pracy. ZUS decydując o przyznaniu renty nie bada zaś stanu zdrowia danej osoby, ale sprawdza czy może ona wykonywać jakąkolwiek pracę. Bez zrozumienia tych prawd nie zrozumiemy systemu rentowego.

  Czytaj całość

 • Jaka podstawa taki zasiłek

  08 kwietnia 2011

  Jeżeli opłacamy preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne, nie oznacza to, że i przysługujący nam zasiłek chorobowy będzie w preferencyjnej wysokości. Świadczenie za czas choroby jest tak wysokie jak wysoka jest podstawa wymiaru składek.

  Czytaj całość

 • Kontrowersyjna kwestia kosztów

  11 lutego 2011

  Co stanowi koszt uwzględniany przy wypłacie zasiłku pogrzebowego, a co refundowane w ramach tegoż zasiłku nie jest? Najprościej rzecz ujmując koszty pogrzebu to te, które mają związek ze złożeniem ciała lub prochów do grobu.

  Czytaj całość

 • Problematyczne uproszczenia

  18 stycznia 2011

  ZUS i FUS. Niby różni je tylko jedna litera, ale mylenie obu pojęć rodzi poważne nieporozumienia. Wbrew bowiem obiegowej opinii emerytury i renty nie są wypłacane z budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia te są finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

  Czytaj całość

 • Podobna nazwa, a świadczenia różne

  03 grudnia 2010

  Zasiłek pielęgnacyjny, czy dodatek pielęgnacyjny? Które świadczenie kiedy i komu przysługuje? Nazwa niby podobna, ale świadczenia różne.

  Czytaj całość

 

Rzecznik prasowy ZUS
Wojciech Andrusiewicz

Tel. 22 667 13 75
Tel. kom. 502 006 618

e-mail: rzecznik@zus.pl

Rocznik 1979. Z urodzenia i zamiłowania lublinianin. W Lublinie ukończyłem V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, następnie dziennikarstwo na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania w instytucjach administracji publicznej. Pracę w dziennikarstwie rozpoczynałem jeszcze na studiach w Akademickim Radiu Centrum. Po studiach związałem się z bezpłatną gazetą „Nasze Miasto Lublin”, a następnie „Gazetą Wyborczą w Lublinie”. W pracy w mediach zajmowałem się tematami ze sfery polityki i gospodarki. W 2006 r. przeszedłem na drugą stronę „mocy” tj. na stanowisko rzecznika prasowego Oddziału ZUS w Lublinie. Po dwóch latach oddział zmieniłem na centralę ZUS i jej biuro prasowe. Z kolei w roku 2011 biuro prasowe zamieniłem na stanowisko naczelnika wydziału komunikacji społecznej ZUS. Od lutego 2015 r. reprezentuję Zakład jako rzecznik prasowy.

Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem, wielbicielem historii Polski i historii II Wojny Światowej. Kibicuję również każdej sportowej reprezentacji Polski.