Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS odznaczona za wkład w relacje polsko-niemieckie

Podczas uroczystości ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel zaznaczył, że przyznany prof. Gertrudzie wręczenie nagrody Uścińskiej Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec przez urząd prezydenta trafia w godne ręce. – W uznaniu Pani wybitnych zasług dla stosunków polsko-niemieckich Prezydent Federalny Frank-Walter Steinmeier zdecydował przyznać Pani Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Ma Pani wspaniałe zasługi dla rozwoju współpracy polsko-niemieckiej, zwłaszcza w obszarze zabezpieczenia społecznego. W przeszłości pomagała Pani przy ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Karty Społecznej oraz Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, organizowała współpracę polsko-niemieckich- zespołów eksperckich, rozwijała relacje łączące polski i niemiecki świat nauki. Wspólnie z ekspertami z Niemiec organizowała Pani seminaria, konferencje i badania, które przyczyniły się do upowszechnienia i stosowania prawa unijnego w obszarze zabezpieczenia społecznego i swobody przepływu osób. Ma Pani na swoim koncie bardzo liczne publikacje naukowe dotyczące żywotnej problematyki prawnej – powiedział ambasador.

Gratulacje odznaczonej prezes ZUS złożyła obecna na uroczystości w Ambasadzie Niemiec w Warszawie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  Elżbieta Rafalska. – Serdecznie gratuluję prestiżowego odznaczenia i życzę dalszych sukcesów.

Profesor Gertruda Uścińska, dziękując za odznaczenie, podkreśliła, że traktuje je jako wyzwanie na przyszłość. – Niezmiernie się cieszę, że moja wrażliwość społeczna i codzienna, wytężona praca, także na niwie relacji polsko-niemieckich, została doceniona.

Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec to niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne. Order został ustanowiony 7 września 1951 r. przez pierwszego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Theodora Heussa.