Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS podpisał aneks z Asseco Poland S.A.

Zawarty właśnie aneks wydłuża czas trwania umowy o niecałe 9 miesięcy i przesuwa termin jej zakończenia z 10 października 2017 r. na 30 czerwca 2018 r. Aneks w pełni zabezpiecza bieżące funkcjonowanie Kompleksowego Systemu Informatycznego, gdyby zwycięzca w trwającym obecnie przetargu na utrzymanie KSI potrzebował więcej czasu na przejęcie opieki nad systemem. Zgodnie z ekspertyzami ZUS, na przejęcie utrzymania KSI powinno wystarczyć 6 miesięcy.

- Musimy być przygotowani na każdy wariant, w tym ten, w którym nowy wykonawca nie będzie w stanie przejąć opieki nad KSI w ciągu pół roku. Praca systemu, który zapewnia księgowanie składek za 16 mln osób i wypłatę emerytur oraz rent dla 7,3 mln osób, musi być w pełni zabezpieczona. Umowa z Asseco Poland S.A. sprzed trzech lat przewiduje możliwość zawarcia aneksu – wyjaśnia Michał Możdżonek, członek zarządu ZUS nadzorujący pion IT.

Co niezwykle istotne, podpisany aneks opiewa na kwotę zdecydowanie niższą niż przewiduje ustawa Prawo zamówień publicznych, która pozwalała ZUS zawrzeć aneks na kwotę w granicach 240 mln zł. Obecny aneks mówi zaś o kwocie 90 mln zł.

- To były trudne negocjacje dla obydwu stron. Przedstawiciele Asseco Poland S.A. wykazali się elastycznością i poszli na duży kompromis w zakresie dalszego utrzymania KSI. ZUS wynegocjował obniżenie cen na większość usług od 10 do 35 proc. w stosunku do cen, jakie przewidywała zasadnicza umowa. Dziękuję za to całemu zespołowi negocjującemu – mówi Michał Możdżonek i jednocześnie zapewnia, że jeszcze w IV kwartale 2016 r. zostanie opublikowana Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia w przetargu na utrzymanie KSI na kolejne cztery lata.

W obecnym postępowaniu przetargowym na utrzymanie KSI ZUS uczestniczą cztery podmioty. Poza obecnym wykonawcą, firmą Asseco Poland S.A., są to jeszcze Comarch, Atos i konsorcjum HP z Capgemini.

Wojciech Andrusiewicz
Rzecznik Prasowy ZUS