Prezes ZUS: system emerytalny wymaga płacenia składek, potrzeba jest edukacja

Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora mamy dla emerytów dobre wiadomości. Dodatkowe świadczenia, a już dłuższa niedługo praca bez podatku to niebagatelna finansowa pomoc. Ale to też przekaz do osób młodszych, że trzeba systematycznie odprowadzać składki – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Szefowa ZUS, która w piątek (1 października) była gościem audycji „Rządy Pieniądza” na antenie Polskiego Radia 24 podkreśliła, że 2021 rok jest szczególny jeżeli chodzi o działania na rzecz bezpieczeństwa socjalnego emerytów i rencistów. Wypłacone zostały już tzw. trzynaste emerytury, a wkrótce do kieszeni znacznej części tej grupy obywateli trafią również tzw. czternastki.

Prezes ZUS odniosła się też do wprowadzonej do ustawy podatkowej z Polskiego Ładu poprawki, z której wynika, że jeżeli osoba po przekroczeniu 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), będą dalej pracować, to do kwoty zarobków nieco ponad 85 tys. zł rocznie, nie zapłacą podatku.

„Na razie, po obliczeniach, przyjęliśmy ten właśnie próg, ale należy się spodziewać, że w przyszłym roku może on wzrosnąć” – zaznaczyła prof. Uścińska.

Cała rozmowa z Prezes ZUS (link do strony zewnętrznej).