Ścieżka nawigacji

Aktualności

UNICEF wesprze wypłatę 500+ dla ukraińskich uchodźców

12 października w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i koordynator krajowy UNICEF w Polsce Rashed Mustafa podpisali porozumienie w tej sprawie.

minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i koordynator krajowy UNICEF w Polsce Rashed Mustafa  stoja na tle baneru ministerstwa i unicefu ​​​​​​​

– Naszą pracę na rzecz uchodźców z Ukrainy doceniają nie tylko eksperci z Polski, ale także z zagranicy. W ostatnim czasie wizytował u nas premier Portugalii i nie ukrywał, że był pod wrażeniem naszego zorganizowania – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Podobnie wysoko rozwiązania wdrożone przez ZUS ocenili przedstawiciele UNICEF. Ich wizyta w ZUS wiosną tego roku była podstawą decyzji o przekazaniu Polsce 20 mln dolarów na refundację świadczeń wychowawczych 500+ na rzecz ukraińskich dzieci. To około 100 mln złotych – dodała profesor Uścińska.

Świadczenie tylko dla osób przebywających w Polsce

Świadczenia dla rodzin, które ZUS wypłaca uchodźcom z Ukrainy, przysługują na podstawie specustawy ukraińskiej. Mogą je otrzymywać tylko osoby, które przebywają w Polsce. Każdy wyjazd powyżej 30 dni musi być zgłoszony do ZUS.

ZUS ma dostęp do rejestru Straży Granicznej i korzysta z niego, aby weryfikować uprawnienia do świadczeń. Obecnie trwają prace legislacyjne, aby jeszcze bardziej usprawnić przepływ tych informacji.

Na 440 tys. świadczeń wychowawczych przyznanych na okres świadczeniowy 2022/2023 ZUS wstrzymał wypłatę ponad 80 tys. obywatelom Ukrainy, którzy wyjechali z Polski.