Dostęp do informacji publicznej
28 August 2020
Dostęp do informacji publicznej
Informacja publiczna jest to informacja o sprawach publicznych. Informacje publiczne, które nie zostały umieszczone w BIP, mogą być udostępnione na wniosek.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można złożyć:
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: informacja.publiczna@zus.pl
- listownie na adres: 01-748 Warszawa ul. Szamocka 3,5
- za pomocą platformy e-PUAP.
Ważne: Skrzynka mailowa informacja.publiczna@zus.pl służy wyłącznie do składania wniosków dotyczących udostępnienia informacji publicznej.
Natomiast wszelkie zapytania w sprawach indywidualnych bądź dotyczące spraw, które nie dotyczą informacji o sprawach publicznych należy kierować na adres wybranej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS lub na skrzynkę: COT@zus.pl
Przekazujemy do wykorzystania wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej:
Wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej
Zasady udostępniania informacji publicznej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Zasady dostępu do informacji publicznej reguluje ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429)
- Informacja publiczna udostępniana jest przede wszystkim poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) https://bip.zus.pl/
- Informacja publiczna, która nie została udostępniona w BIP może być udostępniona na wniosek zainteresowanego.
Udostępnienie informacji następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeżeli informacja nie może być udostępniona w wyznaczonym terminie, wnioskodawca zostaje poinformowany w tym terminie o powodach opóźnienia i terminie udzielenia odpowiedzi, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej
Odmowa udostępnienia informacji może nastąpić ze względu na jej niejawność oraz ochronę innych tajemnic ustawowo chronionych. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o przymusowej restrukturyzacji. Prawo do informacji publicznej podlega również ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa. Odmowa udzielenia informacji następuje w formie decyzji administracyjnej.
Opłaty
W przypadku, gdy w związku z udostępnieniem informacji publicznej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ponieść dodatkowe koszty związane ze sposobem udostępnienia lub z koniecznością przekształcenia informacji publicznej, można pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
W takiej sytuacji w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje powiadomienie o konieczności wniesienia opłaty w związku z udostępnieniem informacji publicznej.