Festiwal „Stolica Języka Polskiego"
19 August 2019
Prosty język w Szczebrzeszynie
Jak pisać zrozumiale, zwięźle i elegancko? Tego można było dowiedzieć się od nas podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w imprezie jako partner edukacyjny.
Miasto znane z wiersza Jana Brzechwy o chrząszczu już po raz piąty stało się stolicą języka polskiego. Dzięki udziałowi znanych literatów, aktorów i dziennikarzy impreza zyskuje coraz większą popularność. W tym roku również ZUS wziął udział w festiwalu, żeby uczyć, jak posługiwać się prostą polszczyzną. Nasi eksperci prowadzili warsztaty dla uczestników imprezy.
ZUS jako jedna z pierwszych instytucji rozpoczął wdrażanie prostego języka. - Do tej pory uprościliśmy wzory formularzy, poradniki i teksty informacyjne w naszym serwisie internetowym. Przed nami kolejny krok, czyli zmiana języka pism i decyzji administracyjnych – zapowiada Barbara Owsiak, wicedyrektor Departamentu Obsługi Klientów w ZUS. Uproszczone formularze i pisma poprawiły komunikację, zostały też dobrze odebrane przez klientów. Również poloniści pozytywnie oceniają nasze działania. - W nowych, lepszych pismach urzędowych jest grzeczność: urząd wita się z nami i żegna z szacunkiem, zwraca się do nas bezpośrednio. Sam pisze o sobie per „my”. Urzędnicy stosują też krótsze zdania – wylicza dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na festiwalu w Szczebrzeszynie dzieliliśmy się swoim doświadczeniem i wiedzą. W naszym namiocie dwa razy dziennie prowadziliśmy warsztaty z prostego języka, które gromadziły wielu uczestników.
Festiwal był też miejscem wymiany doświadczeń z innymi instytucjami, które z myślą o odbiorcach upraszczają swój język. Samorządowcy, bankowcy, pracownicy ZUS i administracji skarbowej dzielili się dobrymi praktykami podczas dyskusji panelowych.
Na naszym stoisku nie tylko rozmawialiśmy o kwestiach językowych, lecz także służyliśmy radą z zakresu ubezpieczeń społecznych i świadczeń. Chętnym osobom zakładaliśmy profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Prezentowaliśmy też nasze aktualne wydawnictwa – pisane oczywiście prostym językiem.
5–10 sierpnia 2019 r. Szczebrzeszyn, ul. Zamojska 70
11 sierpnia 2019 r. Zamość, Rynek Wodny
Zakład Ubezpieczeń Społecznych – partner edukacyjny
Prosto z ZUS: Prosto o ubezpieczeniach społecznych – porady ekspertów ZUS i warsztaty językowe
Festiwal „Stolica Języka Polskiego” to wydarzenie, które co roku skupia pisarzy, aktorów, dziennikarzy, ludzi kultury, sztuki i entuzjastów literatury. Cieszy się ogromnym uznaniem i przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Ważnym aspektem wydarzenia jest też troska o ochronę poprawnej polszczyzny i jej popularyzacja.
Jesteśmy jedną z pionierskich instytucji we wprowadzaniu prostego języka w administracji państwowej. Oprócz zrozumiałości treści i jasności przekazu zależy nam również na tym, aby informacje, które kierujemy do naszych klientów, były zgodne z zasadami poprawnej polszczyzny.
Dlatego jako partner edukacyjny festiwalu będziemy w tym roku wyjaśniać, informować, edukować i prowadzić warsztaty z prostego języka.
Zapraszamy do Szczebrzeszyna i Zamościa! Dowiesz się:
- jakie świadczenia z ZUS możesz uzyskać, gdy jesteś ubezpieczony,
- jak wyjechać z ZUS do sanatorium,
- z jakich ulg możesz skorzystać jako przedsiębiorca i co się z tym wiąże,
- jakie informacje o swoim koncie w ZUS znajdziesz w liście z ZUS.
Będziesz również mieć szansę założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i wziąć udział w warsztatach językowych.
Dla najmłodszych zorganizujemy specjalny kącik zabaw, aby rodzice mogli swobodnie z nami porozmawiać.
Szczegółowy program Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia.
Wszystkie aktualności możecie też śledzić na Facebooku.
Prosto z ZUS: „Warsztaty z językiem”
Kulą w płot czy w samo sedno? Poćwiczymy to, jak przekształcać skomplikowany język oficjalny, by stał się zrozumiałym językiem użytkowym. Warsztaty przeprowadzą trenerzy prostego języka z ZUS, którzy od 2 lat upraszczają komunikację tej instytucji z obywatelami.
Zapraszamy do namiotu ZUS na terenie miasteczka festiwalowego. „Warsztaty z językiem” odbywają się codziennie od 5 do 10 sierpnia o 10.30 oraz o 14.15.
Zapraszamy też na panele dyskusyjne „Rozmowy o języku: prosty język w życiu publicznym”, które odbędą się 5 i 6 sierpnia.
Skąd prosty język w ZUS
Od kilku lat docierały do nas informacje, że nasi klienci nie zawsze rozumieją pisma, które do nich wysyłamy. Zachęceni do pracy nad komunikacją w ZUS przez panią prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, poprosiliśmy o pomoc badaczy z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prosty język to standard komunikacji – zbiór zasad, które pozwalają autorom dokładnie kontrolować tekst. Zasady te dotyczą wielu aspektów komunikacji, m.in.:
- kompozycji,
- budowy zdań,
- doboru słów,
- warstwy wizualnej tekstu.
10 zasad prostego języka w ZUS
1. Zaczynaj od informacji najważniejszej dla odbiorcy.
2. Do czytelnika zwracaj się bezpośrednio.
3. Przygotuj klarowną nawigację ze śródtytułów.
4. Wykorzystaj każdą okazję, by wprowadzić do tekstu wyliczenia.
5. Pisz krótką i rytmiczną frazą.
6. Unikaj rozwlekłości (wielosłowia).
7. Zapomnij o gramatycznych przeszkadzajkach.
8. Przepisy opowiadaj własnym językiem.
9. Jako ZUS pisz per „my”.
10. Wystrzegaj się podniosłego lub nieprzyjaznego tonu.