Najczęściej zadawane pytania - lekarz
Pytania dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich można przesyłać na adres cot@zus.pl.
Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich znajdziesz w bazie wiedzy.
Pytania dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich można przesyłać na adres cot@zus.pl.
Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich znajdziesz w bazie wiedzy.
Od 23 października 2018 roku lekarz może udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich w jego imieniu i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej osobie, która wykonuje zawód medyczny, lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Podstawa prawna: art. 54a ust 1. ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz.U. z 2018 poz. 1925)
Jeżeli podpiszesz e-ZLA, nie możesz go już edytować. Jeśli chcesz poprawić błędy w e-ZLA musisz wystawić w formie elektronicznej:
- i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym (PZ ePUAP) lub certyfikatem z ZUS.
Ze względu na taki tryb poprawiania błędów w elektronicznym zwolnieniu lekarskim możliwe jest dokonanie wymienionych czynności przez innego lekarza, uprawnionego do wystawiania zwolnień lekarskich. Może być to pracownik administracyjny tylko wtedy, gdy jest równocześnie lekarzem uprawnionym do wystawiania zwolnień.
Obecnie lekarze mogą korzystać z wyjaśnień i ulotek zamieszczonych na stronie internetowej ZUS, z instrukcji „Wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) Krok po kroku" oraz z filmów instruktażowych.
Istnieje też możliwość przesyłania pytań na adres cot@zus.pl. Odpowiedzi zamieszczane są na stronie internetowej Zakładu.
Informacje o organizowanych szkoleniach zamieszczamy na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce Kalendarium ZUS. Pomocą służą również pracownicy w placówkach ZUS.
Jeśli masz w trakcie wizyty domowej dostęp do internetu oraz urządzenie mobilne (np. laptop, tablet) i przynajmniej jeden z podpisów elektronicznych, a pracodawca Twojego pacjenta ma profil płatnika składek na PUE ZUS, możesz wystawić e-ZLA standardowo. Jeśli jednak w czasie wizyty domowej nie będziesz mógł wystawić e-ZLA (w szczególności w przypadku braku dostępu do Internetu lub braku możliwości podpisania zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, certyfikatu z ZUS lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP)), to w dniu badania powinieneś przekazać pacjentowi zaświadczenie, które wystawisz na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z PUE ZUS. Pamiętaj aby je podpisać i przystawić pieczątkę. Możesz mieć kilka (maksymalnie 150 ) wydrukowanych „czystych" formularzy, do wykorzystania w takich okolicznościach. Zwolnienie wystawione w takim trybie musisz ,,zelektronizować’’ w ciągu 3 dni roboczych. Jeśli w ciągu tych 3 dni roboczych nadal nie będziesz mógł zelektronizować zwolnienia, masz na to dodatkowe 3 dni robocze od dnia ustania okoliczności, które uniemożliwiały Ci jego zelektronizowanie.
Gdy wystawiasz e-ZLA na PUE ZUS masz dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie wystawiasz na tzw. opiekę. Gdy wpiszesz PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne system podpowie automatycznie. Adres pacjenta i dane pracodawcy wybierzesz z listy.
Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Masz podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.
E-ZLA możesz wystawiać bezpłatnie na PUE ZUS.
Jeśli chcesz wystawiać zaświadczenia lekarskie elektronicznie musisz założyć profil na PUE ZUS. Pamiętaj, że od 1 grudnia 2018 będziesz mógł wystawiać tylko zwolnienia elektroniczne.
Musisz mieć profil na PUE ZUS oraz przynajmniej jeden z podpisów elektronicznych (kwalifikowany podpis elektroniczny, bezpłatny certyfikat z ZUS lub podpis zaufany (PZ ePUAP).
Na PUE ZUS możesz wystawiać e-ZLA bezpłatnie. Kwestie techniczne pozostają poza naszą kompetencją.
Jeśli wystawiasz e-ZLA na PUE ZUS nie ma możliwości nieterminowego ich przekazywania. Jeśli wystawiłeś zwolnienie na formularzu, który wydrukowałeś z systemu, to musisz je ,,zelektronizować’’ tj. wprowadzić do PUE ZUS w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia (albo ustania przyczyn, które uniemożliwiły Ci przekazanie zwolnienia). W przypadku powtarzającego się naruszania zasad dotyczących "elektronizacji’’ zwolnień wystawionych na formularzach wydrukowanych z systemu możemy, w drodze decyzji, cofnąć upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
Nie. Nie masz obowiązku archiwizacji i przechowywania e-ZLA. E-ZLA, które do nas trafiają odpowiednio przetwarzamy i archiwizujemy.
Jeśli chcesz uzyskać certyfikat z ZUS i wystawiać elektroniczne zwolnienia na PUE ZUS, musisz założyć profil. Certyfikat z ZUS jest bezpłatny. Możesz go dostać na profilu lekarza na PUE ZUS.
Podpis zaufany (PZ ePUAP) jest bezpłatny. Możesz go uzyskać poprzez serwis pz.gov.pl. Wybierz opcję „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym i potwierdź swoją tożsamość, np. urzędzie skarbowym lub w dowolnej placówce ZUS.
Kwalifikowany podpis elektroniczny wydają uprawnione centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności, na jaki certyfikat zostaje wydany. Każde z centrów prowadzi własną politykę cenową i ma różną ofertą handlową.
W razie problemów czy wątpliwości poszukaj pomocy u dostawcy aplikacji gabinetowej.
Wystawimy dla aplikacji gabinetowych odpowiednie usługi, udostępniające te dane, które są niezbędne do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Kwestia wykorzystania tych usług w aplikacjach gabinetowych pozostaje poza naszą kompetencją.
Lekarze, którzy mają uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich, od 1 grudnia2018 r. będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie e-ZLA.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zaświadczenia lekarskie w formie papierowej (na dotychczasowych formularzach ZUS ZLA) będziesz mógł wystawiać do 30 listopada 2018 r. Do tego czasu będziemy je udostępniać lekarzom.
Jeśli nie będziesz mógł wystawić e-ZLA (w szczególności w przypadku braku dostępu do internetu lub braku możliwości podpisania zaświadczenia lekarskiego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS lub podpisem zaufanym (PZ ePUAP)), w dniu badania przekażesz pacjentowi zaświadczenie, które wystawisz na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z PUE ZUS. Podpisz je i przystaw pieczątkę. Możesz mieć do 150 wydrukowanych „czystych" formularzy, do wykorzystania w takich okolicznościach. Zwolnienie wystawione w takim trybie musisz ,,zelektronizować’’ w ciągu 3 dni roboczych. Jeśli w ciągu tych 3 dni roboczych nadal nie będziesz mógł zelektronizować zwolnienia, masz na to dodatkowe 3 dni robocze od dnia ustania okoliczności, które uniemożliwiały Ci jego zelektronizowanie.
Kwestie organizacyjne i techniczne związane z wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich pozostają poza naszą kompetencją.
Od 23 października 2018 roku lekarz może udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich w jego imieniu i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej osobie, która wykonuje zawód medyczny, bądź czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Po wystawieniu e-ZLA, jego wydrukowanie, podpisanie i wręczenie choremu będzie konieczne gdy:
Kwestie organizacyjne i techniczne związane z wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich pozostają poza kompetencją ZUS.
Wcześniejsze wylogowanie się z portalu PUE może skutkować tym, że nie wystawisz e-ZLA dla pacjenta. W przypadku gdy elektronizujesz zwolnienia wystawione na formularzach wydrukowanych z systemu możesz wylogować się bez wysłania e-ZLA do ZUS.
Na wydruku e-ZLA musisz się podpisać i przystawić pieczątkę.
Gdy w PUE ZUS nie są dostępne dane lub informacje albo są dostępne tylko niekompletne lub nieaktualne, to brakujące lub aktualne dane czy informacje uzyskujesz od pacjenta. Musisz je wprowadzić do e-ZLA, które wystawiasz.
Nie. Nie uzależniamy możliwości wystawiania e-ZLA od wywiązywania się z obowiązków związanych ze zwolnieniami w dotychczasowej papierowej formie. Jednak powtarzające się nieprawidłowości związane z przekazywaniem do ZUS oryginałów ZUS ZLA jeszcze w formie papierowej (z naruszeniem ustawowego terminu 7 dni od daty wystawienia) mogą stanowić podstawę do cofnięcia przez nas upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Będzie to skutkowało tym, że nie będziesz miał możliwości wystawiania e-ZLA.
E-ZLA otrzymuje numer w momencie jego wystawienia, czyli podpisania i wysłania do ZUS. Na e-ZLA automatycznie wprowadzane są dane, lekarza który je wystawia. Natomiast czysty formularz który wydrukujesz z systemu aby wystawić zwolnienie, gdy np. nie będziesz miał dostępu do Internetu, otrzymuje numer w momencie jego wydruku, a na formularzu są uzupełnione Twoje dane.
W PUE ZUS nie będziesz mógł zbiorczo podpisywać e-ZLA, które wcześniej wystawiłeś. Każde e-ZLA musisz podpisać w momencie gdy je wystawiasz. Dopóki nie podpiszesz e-ZLA, nie istnieje ono jako dokument elektroniczny.
Funkcję grupowego podpisu przewidzieliśmy jedynie dla elektronizacji zwolnień wystawionych na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z PUE ZUS. Chodzi o sytuację, gdy nie możesz wystawić e-ZLA, w szczególności w przypadku braku dostępu do Internetu lub braku możliwości podpisania e-ZLA kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS lub podpisem zaufanym (PZ ePUAP).
Tak. Do końca listopada 2018 roku masz wybór co do tego jak chcesz wystawiać zaświadczenia lekarskie. Od 1 grudnia 2018 r. będziesz mógł wystawiać zaświadczenia lekarskie tylko elektronicznie.
Tak. Masz taką możliwość do 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. będziesz mógł wystawiać zaświadczenia lekarskie tylko elektronicznie.
E-ZLA wystawiasz w momencie podpisania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS lub podpisem zaufanym (PZ ePUAP). W PUE ZUS podpisujesz zwolnienie i jednocześnie wysyłasz je do nas dla każdego pacjenta oddzielnie.
Jeśli nie masz dostępu do internetu lub nie możesz podpisać e-ZLA możesz wystawić zaświadczenie lekarskie na formularzu, który wydrukowałeś z PUE ZUS. W tej sytuacji, w momencie gdy będziesz wprowadzał takie zwolnienia do PUE ZUS masz możliwość jednorazowego (zbiorczego) przesłania e-ZLA do ZUS.
My umożliwiamy Ci wystawianie e-ZLA przez PUE ZUS. Możliwość wytworzenia innego oprogramowania, udostępniającego tą funkcjonalność, pozostaje w gestii jego producentów.
W przypadku gdy nie będziesz mógł wystawić e-ZLA (w szczególności w przypadku braku dostępu do internetu lub braku możliwości podpisania zaświadczenia lekarskiego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS lub profilem zaufanym ePUAP) w dniu badania przekażesz pacjentowi zaświadczenie, które wystawisz na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z PUE ZUS. Podpisz je i przystaw pieczątkę. Możesz mieć do 150 wydrukowanych „czystych" formularzy, do wykorzystania w takich okolicznościach. Zwolnienie wystawione w takim trybie musisz ,,zelektronizować’’ w ciągu 3 dni roboczych. Jeśli w ciągu tych 3 dni roboczych nadal nie będziesz mógł zelektronizować zwolnienia, masz na to dodatkowe 3 dni robocze od dnia ustania okoliczności, które uniemożliwiały Ci jego zelektronizowanie.
W celu prawidłowego korzystania z portalu PUE ZUS niezbędne są:
Do generowania certyfikatu zalecane jest korzystanie z następujących przeglądarek:
Do podpisania Certyfikatem z ZUS zalecane jest korzystanie z najnowszych wersji przeglądarek:
Możesz to zrobić, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.
Kopię e-ZLA możesz sporządzić w postaci podpisanego przez Ciebie wydruku e-ZLA (wraz z informacją, że jest zgodność w treści między wydrukiem e-ZLA, a e-ZLA w systemie) która będzie zawierała w szczególności:
Komunikat o tym, że musisz wydrukować e-ZLA wyświetli się Tobie po tym, jak wystawisz e-ZLA.
E-ZLA, które obejmuje w całości okres po ustaniu zatrudnienia (po ustaniu tytułu ubezpieczenia) nie jest przekazywane byłym pracodawcom. Nadal będziesz wysyłał dwa egzemplarze e-ZLA do ZUS.
Jeśli w systemie PUE ZUS zaznaczysz w kreatorze wystawiania e-ZLA opcję „zwolnienie po ustalaniu zatrudnienia” wówczas pracodawca pacjenta nie otrzyma tego zwolnienia na swój profil PUE.
Pamiętaj - zawsze musisz wydrukować e-ZLA, jeśli pacjent o to poprosi.
Nie możesz poprawić wystawionego e-ZLA. Najpierw musisz je unieważnić (anulować) i wystawić nowe, również w formie elektronicznej. Nie stosujesz pisemnych poprawek do e-ZLA.
Gdy w e-ZLA popełnisz błąd, w terminie 3 dni roboczych od dnia stwierdzenia błędu lub otrzymania informacji o stwierdzeniu błędu (w szczególności od płatnika składek, ubezpieczonego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), przekazujesz (lub inny lekarz, który ma uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich) do nas w formie elektronicznej odpowiednio:
- podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS lub podpisem zaufanym (PZ ePUAP).
Powinieneś poinformować pacjenta o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego, w którym popełniłeś błąd - ustnie lub pisemnie w zależności od okoliczności opisanych w przepisach i ewentualnie wydaj mu wydruk nowego zwolnienia, jeśli pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE ZUS.
Tak. Wszystkie e-ZLA możesz wydrukować. To standardowa funkcjonalność PUE ZUS.
Możesz je wydrukować przez PUE ZUS, po wejściu w panel lekarza, w zakładkę ,,Formularze ZUS ZLA’’.
Nie ma ograniczeń czasowych. E-ZLA które nie są już dostępne z poziomu zakładki „Przegląd zaświadczeń lekarskich", będziesz mógł wydrukować, po zamówieniu danych archiwalnych.
Tak. Będziemy przechowywać e-ZLA na takich samych zasadach jak dokumenty, które przekazują nam płatnicy składek.
Kwestia wytworzenia aplikacji gabinetowych pozostaje poza naszą kompetencją. Wystawimy dla aplikacji gabinetowych odpowiednie usługi, udostępniające te dane, które są niezbędne, abyś mógł wystawić w niej zwolnienie lekarskie.
Zgodnie z przepisami powinieneś potwierdzić u pacjenta prawidłowość i aktualność danych i informacji, które udostępniamy.
Podstawa prawna:art. 55a. ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Na PUE ZUS udostępniliśmy lekarzom możliwość wystawiania zwolnień lekarskich elektronicznie. Podczas wystawiania przez lekarza e-ZLA na PUE ZUS nie prezentujemy informacji o okresie zasiłkowym.
Wystawienie przez lekarza zwolnienia lekarskiego nie zawsze jest bowiem jednoznaczne z wliczeniem okresu tego zwolnienia do okresu zasiłkowego. Ustalanie okresu zasiłkowego zależy od wielu innych okoliczności. Przede wszystkim istotne jest czy za ten okres ustaliliśmy prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby, a także czy nie zaistniały okoliczności, które wykluczają wliczenie tego okresu do okresu zasiłkowego, m.in. czy okres niezdolności do pracy nie przypada w okresie wyczekiwania, urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego.
Ponadto przy ustalaniu okresu zasiłkowego należy brać pod uwagę zwolnienia lekarskie wystawiane danemu pacjentowi przez wszystkich leczących go lekarzy, zarówno w formie elektronicznej, jak i w formie „papierowej" na druku ZUS ZLA.
Okres zasiłkowy ustala płatnik zasiłku, który ma wszystkie niezbędne informacje.
Natomiast przy wystawianiu e-ZLA system podpowie Ci kod „A", w przypadku, gdy poprzednie e-ZLA wystawił z tytułu tej samej choroby inny lekarz i przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni.
Jeśli pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE ZUS, masz obowiązek sporządzić i przekazać pacjentowi wydruk wystawionego e-ZLA opatrzony Twoim podpisem i pieczątką (wydruk e-ZLA). Wydruk taki musisz także sporządzić, na żądanie pacjenta, choćby jego pracodawca miał profil płatnika składek na PUE ZUS.
Podstawa prawna: art. 55a ust. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz. U. z 2016 r., poz. 372 ze zm.)
Jeżeli wyszukasz dane pacjenta, ale nie wystawisz mu zwolnienia lub go nie anulujesz, informacja o takiej sytuacji zostanie automatycznie przekazana osobie, do której danych miałeś dostęp. Jeżeli ta osoba uzna, że miało miejsce naruszenie jej danych osobowych, może złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Serwisy ZUS wykorzystują techniczne (niezbędne) oraz analityczne (opcjonalne) pliki cookies. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich takich plików (przycisk „Przejdź do serwisu”) lub dostosować swoje zgody (przycisk „Zarządzaj opcjami”). Jeśli wybierzesz przycisk „Odrzuć opcjonalne”, będziemy wykorzystywać tylko niezbędne pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Aby to zrobić, kliknij „Ustawienia plików cookies” w stopce.
Te pliki są niezbędne, ponieważ zapewniają pełne i nieprzerwane funkcjonowanie serwisu www.zus.pl. Dlatego są zwolnione z obowiązku uzyskania Twojej zgody na zapisywanie ich na Twoim urządzeniu – na podstawie art. 173 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Możesz zablokować techniczne pliki cookies w ustawieniach swojej przeglądarki, ale wtedy nasz serwis może nie działać poprawnie.
Te pliki wykorzystujemy tylko wówczas, jeśli wyrazisz na to zgodę. Pomagają nam mierzyć statystyki odwiedzin serwisu www.zus.pl, stron, jakie na nim odwiedzasz, i tego, czego na nim szukasz. Dzięki temu możemy ulepszać nasz serwis informacyjny.