Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS na Trusted Economy Forum 2023

Szefowa ZUS mówiła m.in. o reformie, która wprowadziła elektroniczne zwolnienia lekarskie (eZLA).

„Jesteśmy liderem w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi rejestrację elektronicznych zwolnień lekarskich. Dzięki temu w pandemii wiedzieliśmy, w jakim okresie, w jakich branżach było najwięcej zwolnień. To pozwoliło nam celnie kierować pomoc dla przedsiębiorców - powiedziała prof. Uścińska.

Profesor mówiła również o transformacji jaką przeszedł sam Zakład.

"Kiedyś przedsiębiorcy przychodzili do ZUS z segregatorami. Teraz sprawy w urzędzie załatwiają przez internet. To olbrzymi progres. Wszyscy przedsiębiorcy mają profil na Platformiem Usług Elektronicznych ZUS. Nie muszą już odwiedzać placówek z segregatorami dokumentów" - powiedziała.

Prof. Uścińska przywołała również dane, z których wynika, że  obecnie nowo przyznane emerytury w 84 proc. ZUS przekazuje na konta bankowe.

"I to bez zmian w prawie. Wspólnie z sektorem bankowym edukujemy seniorów w tym zakresie" - powiedziała prezes ZUS.

W debacie uczestniczyli również prezes Asseco Poland Adam Góral, wiceprezes PKO Bank Polski Artur Kurcweil, prezes Alior Bank Grzegorz Olszewski; Vice-president of Strategy and Corporate Development w Allegro Aleksandra Sroka-Krzyżak, wiceprezes Banku Pekao Błażej Szczecki, wiceprezes ds. Digitalu i Strategii w Inpost Szymon Wałach.