Polski Ład i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
4 January 2022
"Wykonaliśmy ogromną działalność na rzecz przedsiębiorców i obywateli. To webinaria, szkolenia oraz wyjaśnienia dotyczące tych przepisów. Dotyczyło to także zatrudnianych pracowników i ubezpieczonych" - powiedziała profesor Gertruda Uścińska.
"To jest dobra praktyka instytucji publicznych, które przed wejściem w życie tych przepisów prowadzą działalność informacyjno-edukacyjną. Ona ma charakter ciągły" - dodała prezes ZUS.
„Pracodawcy oczekiwali od nas bardzo konkretnego wsparcia. Ono jest przygotowane w formie kalkulatora, dzięki któremu będzie można wyliczyć należną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Udzielamy pomocy i wsparcia również ubezpieczonym pracownikom, zleceniobiorcom prowadzącym działalność. Udzielamy odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące Polskie Ładu" - powiedziała profesor.
Prezes ZUS odniosła się także do realizowanych od stycznia 2022 r. przez ZUS programów Rodzina 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Od 1 stycznia tego roku do ZUS wpłynęło już ponad 185 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO).
"Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przyjmujemy od 1 stycznia tego roku. W 80 proc. wniosków rodzice występują o RKO na jedno dziecko. Najczęściej wybierają wypłaty w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez rok" - powiedziała profesor.
"Idziemy w kierunku nowoczesnej polityki publicznej, z wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych, kreatorów wniosków i realizacji tych świadczeń na konto osób uprawnionych" - dodała prezes ZUS.