Ścieżka nawigacji

Aktualności

Ponad 200 tys. emerytów i rencistów pobrało już mLegitymacje

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

- Elektroniczną wersję legitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzanie tego typu nowoczesnych rozwiązań dla emerytów i rencistów to dobry krok – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona.

Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, to osoby w wieku 62-72 lata.

Największą grupę wśród świadczeniobiorców pobierających mLegitymację stanowią emeryci.

Nowi emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznacza, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne – zgodnie z ich terminem ważności.