Ścieżka nawigacji

Aktualności

Kolejne czternastki trafiły do emerytów i rencistów

Wypłata czternastek idzie zgodnie z planem: wszystkie świadczenia trafiają do odbiorców na czas. Do tej pory ZUS wypłacił około 5,6 mld zł dla ponad 4,5 mln emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich otrzymała świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto.

Kolejni uprawnieni otrzymają dodatkowe świadczenie 20 września – razem z bieżącą emeryturą lub rentą.

Komu przysługuje czternasta emerytura

Prawo do czternastki mają osoby, które 24 sierpnia (dzień poprzedzający pierwsze wypłaty) pobierały jedno ze świadczeń długoterminowych, np. emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby, które mają zawieszone świadczenie, np. dlatego że przekroczyły limit dorabiania.

Ile wynosi dodatkowe świadczenie

Świadczenie w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł na rękę. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura, nie przekracza 2900 zł brutto.

W przypadku osób ze świadczeniem przekraczającym 2900 zł czternastka jest zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie jest jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury miałaby być niższa niż 50 zł. Zatem na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 zł brutto.

Wsparcie dla seniorów

Czternasta emerytura trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów, w tym 8,1 mln osób pobierających świadczenia z ZUS. Przyznaje się ją z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.