Młodzież z Trzebini najlepsza z ubezpieczeń społecznych
6 kwietnia 2023
W czasie finału w Centrali ZUS w Warszawie Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, podkreśliła wagę projektów edukacyjnych, takich jak olimpiada ubezpieczeniowa. - Bardzo się cieszę, że mogę pogratulować wspaniałej inicjatywy. Na tej sali, wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, finalistów olimpiady ubezpieczeniowej widzę przyszłych dyrektorów, prezesów, być może ministrów. Przed nami ogromne wyzwania, świat zmienia się szybko, potrzebujemy fachowców, ekspertów, którzy będą prowadzić mądrą politykę społeczną. Sztuką jest bowiem, aby podejmować mądre i dobre decyzje w tych trudnych czasach.
Na fundamentalną rolę edukacji w powodzeniu modernizacji państwa zwróciła także uwagę gospodyni finału olimpiady, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych jest kamieniem milowym wiedzy ekonomicznej. Możemy oczekiwać, że ci młodzi ludzie, którzy biorą udział w olimpiadzie ubezpieczeniowej, a zwłaszcza ci, którzy są jej finalistami, będą w niedalekiej przyszłości uczestniczyć w dyskursie publicznym na temat ekonomii, gospodarki, finansów publicznych. I staną po stronie faktów i konkretów, a nie tego, co się komuś wydaje na temat składek, emerytur czy zasiłków – mówiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że ZUS to nowoczesny urząd, który sprawnie obsługuje miliony klientów. – Staliśmy się tak naprawdę nowoczesnym centrum usług społecznych w Polsce. Wzorowo przeszliśmy przez Covid-19, sprawnie wdrożyliśmy pomoc dla polskich przedsiębiorców, pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Wprowadziliśmy system opieki nad rodzinami.
Uznanie dla młodzieży biorącej udział w organizowanej przez ZUS olimpiadzie ubezpieczeniowej wyraził także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, od którego list przeczytał dyrektor generalny MEiN Sławomir Adamiec.
W finale olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 20 trzyosobowych zespołów. 16 z nich to zwycięzcy etapów wojewódzkich. Ponadto 4 zespoły z etapu wojewódzkiego uzyskały tzw. dzikie karty. Łącznie w roku szkolnym 2022/2023 w szranki olimpijskie stanęło 36 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół w całej Polsce.
Wyniki Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, edycja 2022/23:
1 miejsce: Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini w składzie: Aneta Chlebowska, Natalia Zajega, Dominika Kłeczek.
2 miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim w składzie: Jagoda Początek, Aleksander Woicki, Szymon Kuźba.
3 miejsce: Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu w składzie: Karolina Rogala, Zuzanna Nawrotny, Daria Dobrzeniecka.
4 miejsce: Zespół Szkół w Mogilnie w składzie: Marta Grodzka, Martyna Knych, Anna Wyrwińska.
5 miejsce: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem w składzie: Mateusz Wilaszek, Joanna Mastalerczuk, Rafał Grabowski.
6 miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach w składzie: Jakub Tęcza, Kornelia Kuberska, Łukasz Święcicki.
7 miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku w składzie: Wiktoria Czubak, Dominika Grzeszewska, Dawid Filas.
8. miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy w składzie: Krystian Czerwiec, Katarzyna Derlęga, Jakub Lesiak.