Breadcrumb

Aktualności

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Pracownicy ZUS brali czynny udział w pracach konspiracyjnych i w walkach z bronią w ręku w czasie Powstania. Dwa powstańcze oddziały, które walczyły w okolicach przedwojennej siedziby Centrali ZUS oraz w rejonie ulic Książęcej, Smolnej i Frascati, złożone były z pracowników Zakładu.

W szpitalu, który był częścią kompleksu budynków należących do Centrali ZUS przy ulicy Czerniakowskiej 231, działał powstańczy szpital. Pracowali w nim lekarze ubezpieczalni społecznej (ubezpieczalnie społeczne podlegały wówczas pod ZUS), a  urzędniczki ZUS, które wcześniej przeszły szkolenia na tajnych kursach, były łączniczkami i sanitariuszkami.

W stołówce pracowniczej w Centrali ZUS działała kuchnia polowa dla Powstańców i mieszkańców okolicznych domów, którzy znaleźli schronienie w gmachu ZUS.

Wielu  naszych kolegów zginęło na powstańczych barykadach.

Cześć ich pamięci.

Zdjęcie z Powstania Warszawskiego. Mogiły powstańcze na podwórku kamienicy - link do powiększonego zdjęciaPowstanie Warszawskie. Powstańcy podczas posiłku - link do powiększonego zdjęcia Powstanie Warszawskie. Udzielanie pomocy rannemu - link do powiększonego zdjęcia Zbombardowana siedziba Centrali ZUS . Sierpień 1944 - link do powiększonego zdjęcia

Fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz materiały z publikacji „Posterunek na Czerniakowskiej” wydanej nakładem ZUS w 1947 r.