Co płatnik składek powinien zrobić, gdy stwierdzi niedopłatę składek bądź opóźnioną realizację zapłaty?
9 November 2017
Twoje obowiązki jako płatnika składek
Jako płatnik składek powinieneś, za siebie oraz za zatrudnione osoby:
- obliczać,
- rozliczać (przesyłać deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne), oraz
- opłacać należne składki za każdy miesiąc rozliczeniowy w
następujących terminach [1]:
- do 5 dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych [2],
- do 10 dnia następnego miesiąca - dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
- do 15 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników.
Jeżeli ostatni dzień terminu płatności wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, ostatnim dniem terminu jest następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy [3].
Odsetki dla wpłat po terminie lub w zaniżonej wysokości
Odsetki za opóźnienie naliczane są od następnego dnia po terminie płatności do dnia zapłaty należności (włącznie). Odsetki za zwłokę są nienależne, jeżeli ich wysokość nie przekroczy 6,60 zł [4]. Wyliczona kwota odsetek jest zaokrąglana do pełnych złotych. Oznacza to, że końcówki wyliczonych kwot, wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Jeżeli kwota odsetek jest powyżej 6,60 zł dolicz ją do kwoty należnych składek i opłać wyliczone należności za dany okres rozliczeniowy.
Jeżeli wpłacisz po terminie kwotę, która nie pokryje w całości kwoty zaległości wraz z należnymi odsetkami za opóźnienie, rozliczymy Twoją wpłatę w następujący sposób. Proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości składkowej oraz kwoty odsetek za opóźnienie w stosunku, w jakim kwota zaległości składkowej pozostaje do kwoty odsetek za opóźnienie [5]. Dlatego też nadal będziesz miał zadłużenie z tytułu różnicy składek, które powinieneś uregulować łącznie z odsetkami za opóźnienie.
Od 9 października 2014 r. wysokość odsetek za zwłokę wynosi 8,00 % w stosunku rocznym.
Termin zapłaty składek
Za termin zapłacenia składek uważamy[6]:
-
przy zapłacie gotówką:
-
dzień wpłacenia kwoty składek:
- na rachunek organu w banku,
- w placówce pocztowej [7],
- w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
- w biurze usług płatniczych,
- w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego,
- dzień pobrania skladki przez płatnika lub inkasenta,
-
dzień wpłacenia kwoty składek:
-
w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia:
- rachunku bankowego płatnika,
- rachunku płatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej,
- rachunku płatniczego płatnika w instytucji płatniczej lub instytucji pieniądza elektronicznego na podstawie polecenia przelewu lub zapłaty za pomocą innego niż polecenie przelewu instrumentu płatniczego.
Zasady i terminy przekazywania środków przez bank
Każdy bank określa szczegółowe zasady i terminy przekazywania środków z rachunku posiadacza konta. Szczególne reguły dotyczą Banku Pocztowego „GIRO SKŁADKA”, który realizuje dyspozycję w następnym dniu roboczym po wpłaceniu przez Ciebie środków i złożeniu polecenia przelewu w urzędzie pocztowym do godz. 18.00. Jeżeli wpłatę prześlesz po godz. 18.00, bank zrealizuje Twoje polecenie przelewu w drugim dniu roboczym od wpłaconych środków.
Urzędy pocztowe przyjmują polecenia przelewów w dni robocze od poniedziałku do piątku. Dlatego jeżeli korzystasz z płatności z konta „GIRO SKŁADKA” i chcesz terminowo opłacić składki, złóż polecenie przelewu z wyprzedzeniem, które zapewni obciążenie rachunku bankowego najpóźniej w terminie płatności. To data obciążenia rachunku bankowego GIRO, a nie data złożenia dyspozycji dokumentu przelewu na poczcie, decyduje o opłaceniu składek.
Podstawa prawna
[1] Art. 46 ust. 1, art. 47 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778, z późn.zm.),
[2] Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1870 z późn.zm.),
[3] Art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn.zm.) w związku z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych),
[4] Art. 23 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa,
[5] Art. 55 § 2 - Ordynacji podatkowej oraz § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek...oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz. U. Nr 78, poz. 465 z późn.zm.),
[6] Art. 60 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa,
[7] Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 1481).