Prezes ZUS: Realizacja bonu turystycznego tylko przez PUE ZUS
30 July 2020
Prof. Uścińska była jednym z uczestników briefingu prasowego na temat programu Polski Bon Turystyczny. Spotkanie odbyło się w czwartek (30 lipca) w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Gośćmi byli m.in. wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
„To kolejny projekt, który udało nam się zrealizować w ciągu tych ostatnich trudnych miesięcy. Dokonaliśmy postępu technologicznego” – powiedziała prezes ZUS.
Przypomniała, że konto na PUE można założyć m.in. przy użyciu Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Szefowa ZUS wyjaśniała, że po wejściu na PUE osoby uprawnione aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego zapłacą pomiotowi turystycznemu. Kiedy zapłacą bonem, otrzymają potwierdzenie tej płatności SMS-em. Płatność bonem, według planów, będzie dostępna od 1 sierpnia.
Od 24 lipca działa całodobowa infolinia (czynna do 31 marca 2023 r. do godz. 20:00), która udziela informacji na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Na infolinię mogą dzwonić zarówno osoby prywatne, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, jak i podmioty turystyczne, które chcą przystąpić do programu. Konsultanci wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące bonu. Najczęstsze pytania dotyczą m.in. tego, komu przysługuje bon turystyczny, co trzeba zrobić, żeby go otrzymać, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i do kiedy bon jest ważny.
Obsługa bonu turystycznego odbywa się przez PUE ZUS. W sobotę (25 lipca) ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu. Zgłosiło się do niego już ponad 6,2 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista podmiotów turystycznych, które będą przyjmować płatności bonem, będzie udostępniana na stronach internetowych Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.