Breadcrumb

Opis spraw

Opis spraw

Przygotowane dla klientów ZUS opisy spraw do załatwienia, pogrupowane tematycznie, zawierają:
- możliwe sposoby załatwienia danej sprawy (przez internet, osobiście, pocztą);
- wymagany zakres danych i wykaz dokumentów niezbędnych do jej załatwienia;
- szczegółowy opis czynności (krok po kroku, jakie musi podjąć klient w celu załatwienia danej sprawy);
- terminy, w jakich sprawa zostanie załatwiona przez ZUS;
- wskazówki co do dalszych kroków, które może podjąć klient po rozstrzygnięciu sprawy.

Opis spraw

Przedłużanie okresu oddelegowania pracowników lub pracujących na własny rachunek z Polski do państwa UE/EOG

Rozwiń zakładkę Zwiń zakładkę Osobiście lub pocztą

Opis sprawy

W sytuacji gdy przed upływem 12 miesięcy oddelegowania lub pracy na własny rachunek za granicą okazuje się, że z powodu wcześniej nieprzewidzianych okoliczności delegowanie lub praca osoby prowadzącej działalność na własny rachunek nie może zakończyć się w początkowo zakładanym, krótszym niż 12 miesięcy okresie, zastosowanie ustawodawstwa państwa oddelegowującego (na którego obszarze zwykle prowadzona jest działalność) może zostać przedłużone.

Wymagane dokumenty

Wniosek o przedłużenie zastosowania tego ustawodawstwa ma charakter sformalizowany. Składany jest on na standardowym formularzu E 102  - "Przedłużenie okresu oddelegowania lub prowadzenia działalności na własny rachunek".

Miejsce i sposób złożenia sprawy oraz odbioru odpowiedzi

W celu przedłużenia oddelegowania (pracy na własny rachunek) przez polskiego pracodawcę lub osobę, która na obszarze Polski zwykle prowadzi działalność, zainteresowany pracodawca (osoba pracująca na własny rachunek) przesyła wypełnione (w części A) 4 egzemplarze formularza E 102 do właściwej instytucji państwa, w którym wykonywana jest przejściowa praca. Nazwy tych instytucji umieszczone są w pouczeniu do tego formularza.

Pracodawca (lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek) może również wypełnione w części A formularze E 102 przekazać polskiej instytucji, a ta z kolei przekaże je instytucji państwa, w którym wykonywana jest przejściowo.

Gdzie można znaleźć informacje związane ze sprawą lub pomoc merytoryczną

Delegowanie pracowników z Polski  oraz czasowe prowadzenie działalności na własny rachunek na obszarze innego państwa członkowskiego.

Podstawa prawna

Rozporządzenie EWG Nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Rozporządzenie (EWG) Rady numer 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. ustalające sposób stosowania rozporządzenia (EWG) numer 1408/71 dotyczącego stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach wspólnoty.

Rozporządzenie Rady (WE) nr 859/2003 z dnia 14 maja 2003r. rozszerzające przepisy rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 i rozporządzenia (EWG) nr 574/72 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami wyłącznie ze względu na ich obywatelstwo.