Breadcrumb

Aktualności

ZUS jest jednym z kluczowych elementów e-państwa

Otwierając panel poświęcony rozwojowi e-administracji, prezes ZUS podkreśliła, że z usług cyfrowych ZUS korzysta obecnie zdecydowana większość obywateli, którzy są albo przedsiębiorcami, albo świadczeniobiorcami.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu - prelegenci na tle niebieskiego banera. Link do powiekszonego zdjęcia​​​​​​​

Profesor Uścińska przypomniała, że od 2016 r., dzięki dynamicznemu rozwojowi Platformy Usług Elektronicznych (PUE), ZUS stał się nowoczesną instytucją, która tworzy jeden z elementów e-państwa. Według niej kamieniem milowym rozwoju tego systemu było wprowadzenie jeszcze przed pandemią usługi elektronicznych zwolnień lekarskich.

– E-zwolnienia to nie tylko rejestr tego, kto i kiedy choruje, ale też fantastyczna baza danych do diagnozowania skali zachorowań i kosztów, jakie ponosimy przez choroby – tłumaczyła szefowa ZUS. Dodała przy tym, że usługa okazała się niezwykle potrzebna podczas pandemii, kiedy miesięcznie lekarze wystawiali nawet 3 mln zaświadczeń.

Zdaniem prof. Uścińskiej pandemia była okresem, kiedy w ZUS nastąpił istotny zwrot, jeśli chodzi o rozwiązania cyfrowe. ZUS przyjął wówczas na siebie łącznie prawie 8,5 mln nowych spraw, które początkowo były realizowane w formie tradycyjnej, a obecnie w większości przypadków odbywa się to już wyłącznie cyfrowo.

W dyskusji uczestniczyli: prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS prof. Łukasz Hardt, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski oraz dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.