Breadcrumb

Aktualności

Prezes ZUS: realizujemy wsparcie z nowej Tarczy Antykryzysowej

W poniedziałek (1 lutego) odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej m.in. na temat wsparcia dla przedsiębiorców.

biriefing w MPiPS, minister Maląg i przezes ZUS stoją na tle niebieskiego banera

Szefowa Zakładu mówiła, że przez cały 2020 rok podjęto szereg działań mających na celu zapobieganie lub łagodzenia skutkom pandemii koronawirusa. "Na koniec ubiegłego roku w rejestrze mamy o 50 tys. więcej płatników składek niż w lutym 2020 r. Także liczba ubezpieczonych wzrosła – o 55 tys. osób" - powiedziała profesor Uścińska.

"To oznacza, że te wszystkie kompleksowe działania nie doprowadziły do zachwiania na rynku pracy czy wzrostu wskaźnika osób bezrobotnych" - dodała.

Prezes ZUS mówiła, że 1 lutego ruszyła tzw. tarcza 7.0. "To około 3 mld zł w ramach zwolnienia i postojowego. Jesteśmy cały czas do dyspozycji przedsiębiorców. Zadają oni bardzo wiele pytań dotyczących rodzajów prowadzonej działalności, czy ich to dotyczy i w jakim zakresie" - powiedziała.

Prof. Uścińska przypomniała, że przedsiębiorcy, którzy nie są uprawnieni do skorzystania z przepisów tarczy antykryzysowej mogą skorzystać z innych form wsparcia z ZUS. To m.in. odroczenie terminów płatności, rozłożenie płatności na raty z zwolnienie z opłacania odsetek. "Przedsiębiorcy masowo z tego korzystają" - powiedziała prezes ZUS.

Profesor Uścińska przypomniała również, że 1 lutego jest ostatnim dniem kiedy można złożyć wniosek o Mały ZUS plus. "Mały ZUS plus cieszy się dużym zainteresowaniem. Z tego programu korzysta już ponad 330 tys. przedsiębiorców - powiedziała.

Minister Maląg oceniła, że wsparcie rządu dla gospodarki jest bardzo duże. "Dalej walczymy z pandemią, a więc wsparcie dla przedsiębiorców i polskiej gospodarki jest niezwykle potrzebne. Do tej pory ponad 176 mld zł trafiło do polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy" - mówiła minister Maląg.

"Spadek PKB, który w rok 2020 wyniósł -2,8 proc. pokazuje, że sytuacja jest umiarkowanie stabilna. W porównaniu do państw europejskich, gdzie średnio w UE spadek jest o 7,4 proc." - dodała szefowa MRiPS.