Ścieżka nawigacji

Aktualności

Delegacja portugalska z wizytą w ZUS

11 kwietnia portugalska delegacja, w skład której wchodzili m.in. Ambasador Portugalii, przedstawiciele Ministerstwa Pracy, Solidarności i Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu ds. Cudzoziemców, odwiedziła Centralę ZUS w Warszawie.

Portugalska delegacja w ZUS, osoby siedza przy długim stole

"Jednym z zadań Zakład jest przyznawanie i wypłata pieniędzy z programu Rodzina 500 plus uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. Specjalny wniosek o 500 plus można składać w języku ukraińskim elektronicznie" - wyjaśniła profesor Uścińska.

ZUS obsługuje specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Można z niej skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55.

Aby złożyć wniosek o 500 plus przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS obywatel Ukrainy musi mieć m.in. PESEL, konto w banku w Polsce i polski numer telefonu.

Delegacja portugalska z Mariuszem Jedynakiem, członkiem zarządu ZUS odwiedziła Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie w specjalnie przygotowanym punkcie uchodźcy z Ukrainy mogą załatwić wszystkie formalności - złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, założyć konto w banku, a także ubiegać się o świadczenia rodzinne z ZUS.

Goście wysoko ocenili działania podejmowane w Polsce, w tym w ZUS, aby zapewnić wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w obszarze zabezpieczenia społecznego. Docenili zwłaszcza duże tempo wdrażania programów pomocowych.