Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Umowa z Izraelem o zabezpieczeniu społecznym - informacje ogólne

Umowa z Izraelem o zabezpieczeniu społecznym - informacje ogólne

Kto może skorzystać z umowy między Polską i Izraelem

Pracowałeś w Polsce i w Izraelu i chcesz się ubiegać o emeryturę lub rentę? Dowiedz się, jakie korzyści wynikają dla Ciebie z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Izraelem.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Państwem Izrael, podpisana w Jerozolimie w dniu 22 listopada 2016 r. (pdf 3,7mb) weszła w życie 1 maja 2021 r.  Z umowy mogą skorzystać osoby, które pracowały w Polsce i w Izraelu, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Która instytucja przyzna Ci emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i w Izraelu

Jeśli pracowałeś w Polsce i w Izraelu, możesz otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z izraelskiej instytucji ubezpieczeniowej. Musisz jednak spełnić warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz w Izraelu.

Ważne!
My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast izraelska instytucja wypłaci Ci świadczenie za okresy pracy w Izraelu.

Jakie korzyści daje Ci umowa z Izraelem

Przepisy umowy ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowałeś w Polsce i w Izraelu.

Podamy Ci kilka przykładów:

  • jeśli wystąpisz do nas o emeryturę lub rentę, ale Twój polski staż ubezpieczenia okaże się zbyt krótki, do prawa do polskiego świadczenia, doliczymy Twoje izraelskie okresy ubezpieczenia;
  • jeśli złożyłeś do nas wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale stałeś się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia w Izraelu uznamy ten warunek za spełniony;
  • jeśli masz emeryturę lub rentę z ZUS, a mieszkasz w Izraelu możemy Ci ją wypłacać na rachunek w Izraelu.

Nie musisz też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę jeśli pracowałeś w Polsce i w Izraelu. Wniosek składasz w państwie, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce złóż wniosek do nas, a my prześlemy go do izraelskiej instytucji ubezpieczeniowej. Umożliwiają nam to przepisy umowy z Izraelem.