Ścieżka nawigacji

Konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?”

Konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?”

Grafika przedstawia logotyp kampanii  Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowoKonkurs dla dzieci i młodzieży w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej ZUS „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich seniorów – wyjaśnij im jak działa internet i bankowość elektroniczna i jak łatwo można z niej korzystać.

Pokaż w jaki sposób zachęcisz swoją babcię lub dziadka do założenia konta w banku i wyjaśnisz im:

  • jak założyć konto w banku,
  • jak obsługiwać bankowość elektroniczną,
  • jak robić przelewy i sprawdzać stan swojego konta,
  • jakie są zasady bezpieczeństwa w sieci.

 

Uwaga! Opublikowaliśmy wyniki konkursu „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku”. Lista laureatów i ich prace dostępne są na stronie internetowej konkursu. 

 

Komiks, który składa się z trzech obrazków w poziomie: obrazek 1 – Starsza Pani siedzi przy komputerze. Na monitorze wyświetlił się jej błąd. W drzwiach stoi troje dzieci. Starsza pani woła wnuki, aby jej pomogły. Widać napis: Pomocy! Wszystkie wnuki do mnie! Obrazek 2 - Starsza pani biegnie ulicą obok sklepu. Robi zakupy. W ręku trzyma telefon. Widać napis: Klik, klik… i już wiem ile mam na koncie! Obrazek 3 - Starsza Pani siedzi na fotelu z laptopem na kolanach. Obok stoi duże opakowanie karmy dla psa. Obok pies podskakuje i się cieszy. Starsza Pani mówi: Po prostu zamówiłam z dostawą do domu Pimpek! link do wiekszego obrazka

Kto może wziąć udział w konkursie

W konkursie udział mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci szkół wyższych. Prace można przygotować indywidualnie lub w zespołach.

Co trzeba zrobić

Trzeba przygotować pracę – materiał informacyjny, który będzie przedstawiał korzyści z posiadania i korzystania z konta w banku przez osoby starsze.

Prace można przygotować w czterech kategoriach:

  • plakat
  • komiks
  • film
  • infografika/materiał multimedialny

Powinny się one odnosić się do takich aspektów jak bezpieczeństwo, zdrowie oraz ułatwienia życia codziennego osób starszych. Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdziesz w regulaminie konkursu.

Starszy pan trzyma odlatującą parasolkę w deszczu. Uśmiechnięta starsza pani wygląda przez okno. Pokazuje na ekranie komputera, że zapłaciła rachunki. Widać napis: Nie musisz latać do banku, już zapłaciłam rachunki”.

Jaki jest cel

Pokazujemy jakie korzyści płyną z umiejętności sprawnego zarządzania pieniędzmi, korzystania z internetu, bankowości elektronicznej i usług online przez osoby starsze, które są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

Rachunek w banku to bezpieczeństwo i wygoda. Pieniądze na koncie to ochrona przed różnego rodzaju oszustwami (np. „na wnuczka” lub „na policjanta”) i innymi zagrożeniami, np. włamaniem czy kradzieżą. Dostęp do bankowości elektronicznej to z kolei wygodny sposób, aby opłacać rachunki, robić zakupy przez internet czy załatwiać sprawy urzędowe.

Internet i bankowość elektroniczna nie muszą być skomplikowane. Chcemy pokazać seniorom, że korzystanie z konta w banku, internetu i bankowości elektronicznej jest proste, bezpieczne i wygodne.

Starszy pan nie chce podejść do komputera i zapiera się w drzwiach. Zadowolone dziecko popycha dziadka, aby usiadł przy komputerze. W dymku widoczny jest napis: Najtrudniejszy pierwszy krok.

Potrzebne informacje

Szczegółowe informacje i zasady konkursu oraz terminy znajdziesz w regulaminie konkursu.

Wszystkich informacji udzielą również koordynatorzy ds. komunikacji społecznej i edukacji w każdym naszym oddziale. Dane do kontaktu z koordynatorami ds. komunikacji społecznej i edukacji.

Konkurs jest elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Szczegółowe informacje na temat korzyści z bezgotówkowego obrotu pieniędzmi, posiadania rachunku bankowego oraz otrzymywania na nie świadczeń z ZUS oraz materiały informacyjne znajdziesz na stronie kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

Grafika promująca kampanię Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo. Widać starszego mężczyznę z tabletem, panią przy bankomacie i panią, która płaci kartą w aptece oraz hasła kampanii Korzystaj z rachunku bankowego i dbaj o siebie, Otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny.link do większego obrazka

Regulamin konkursu

Materiały informacyjne