Emerytura górnicza

Chcesz przejść na emeryturę górniczą? Wyjaśniamy, na jakich zasadach możesz ją uzyskać.

  • Rozwiń menu Zwiń menu Jak uzyskać emeryturę górniczą na nowych zasadach

    Emeryturę górniczą na zasadach, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r., możesz uzyskać jeżeli:

    • nie jesteś członkiem OFE lub za naszym pośrednictwem złożyłeś wniosek, żeby środki na Twoim rachunku w OFE przekazać na dochody budżetu państwa, oraz
    • ukończyłeś 55 lat i masz okres pracy górniczej, który wynosi łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn – w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej, albo
    • ukończyłeś 50 lat i masz okres pracy górniczej, który wynosi łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn – w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej.

  • Rozwiń menu Zwiń menu Jak uzyskać emeryturę górniczą na nowych zasadach bez względu na wiek

    Emeryturę górniczą na zasadach, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r., możesz również uzyskać bez względu na wiek jeżeli:

    • nie jesteś członkiem OFE lub za naszym pośrednictwem złożyłeś wniosek, żeby środki na Twoim rachunku w OFE przekazać na dochody budżetu państwa, oraz
    • masz staż co najmniej 25 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

  • Rozwiń menu Zwiń menu Jak otrzymać emeryturę górniczą na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r.

    Emeryturę górniczą na zasadach obowiązujących przed zmianą przepisów od 1 stycznia 2007 r. uzyskasz, jeśli urodziłeś się przed 1 stycznia 1969 r., oraz:

    • do 31 grudnia 2008 r.
      • ukończyłeś 55 lat i masz okres pracy górniczej, który wynosi łącznie z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczanymi do pracy górniczej co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn – w tym co najmniej 5 lat pracy górniczej określonej w art. 36 ust. 1 ustawy emerytalnej (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.), lub
      • ukończyłeś 50 lat i masz okres pracy górniczej, który wynosi łącznie z okresami pracy równorzędnej i okresami zaliczanymi do pracy górniczej co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn – w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 36 ust. 1 ustawy emerytalnej (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.),
    • nie jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub za naszym pośrednictwem złożyłeś wniosek, żeby środki na Twoim rachunku w OFE przekazać na dochody budżetu państwa,
    • rozwiązałeś stosunek pracy.

  • Rozwiń menu Zwiń menu Jak otrzymać emeryturę górniczą na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. bez względu na wiek

    Jeśli urodziłeś się przed 1 stycznia 1969 r.możesz również otrzymać emeryturę górniczą na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. bez względu na wiek, jeżeli:

    • do 31 grudnia 2008 r. miałeś co najmniej 25 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy,
    • nie jesteś członkiem OFE lub za naszym pośrednictwem złożyłeś wniosek, żeby środki na Twoim rachunku w OFE przekazać  na dochody budżetu państwa,
    • rozwiązałeś stosunek pracy.

    Sprawdź, jakie dokumenty złożyć, żebyśmy mogli przyznać Ci emeryturę górniczą.

  • Rozwiń menu Zwiń menu Podstawa prawna

    Art.3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych  oraz ustawy – Karta Nauczyciela – Dz. U. Nr 167, poz.1397 z późn. zm.

    Art. 50a, 50c i 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.)