Za okres urlopu rodzicielskiego
Za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego
6 września 2016
Urodziło Ci się dziecko? Przysposobiłeś lub przyjąłeś na wychowanie dziecko? Sprawdź, czy możesz skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski.
Kiedy przysługuje zasiłek
- Gdy urodzi Ci się dziecko.
- Gdy przyjmiesz dziecko w wieku do ukończenia (7 roku życia lub dziecko wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do ukończenia przez nie 10 roku życia) na wychowanie i wystąpisz do sądu o jego przysposobienie, albo przyjmiesz dziecko na wychowanie w tym wieku w ramach rodziny zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Kto może skorzystać z zasiłku
- Osoba ubezpieczona bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
- Osoba, która pobierała zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego lub po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Czas trwania zasiłku
Zasiłek przysługuje w wymiarze do:
- 32 tygodni, jeśli:
- urodziło Ci się jedno dziecko,
- przyjąłeś jedno dziecko na wychowanie
- 34 tygodni, jeśli:
- urodziło Ci się dwoje lub więcej dzieci przy jednym porodzie,
- przyjąłeś równocześnie dwoje lub więcej dzieci na wychowanie.
Jak skorzystać z zasiłku
- w całości – jedno z rodziców,
- równocześnie – oboje rodzice. Np. w tym samym czasie wykorzystujecie po 16 lub 17 tygodni, czyli łącznie cały jego wymiar (32 lub 34 tygodnie),
- na zmianę – oboje. Wtedy dzielicie się 32 lub 34 tygodniami, maksymalnie w 4 częściach.
Jak podzielić zasiłek
Możecie go podzielić maksymalnie na 4 części liczone w tygodniach następujących po sobie.
Każda z tych części nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
- pierwszej części, która przy urodzeniu jednego dziecka nie może być krótsza niż 6 tygodni, a gdy przyjmiesz dziecko na wychowanie - nie krótsza niż 3 tygodnie;
- ostatniej części, jeśli jest krótsza niż 8 tygodni.
Ważne!
Możecie część zasiłku (do 16 tygodni) zostawić na później i wykorzystać go do końca roku kalendarzowego, w którym wasze dziecko skończy 6 lat. Tę część możecie podzielić maksymalnie na 2 części – np. po 8 tygodni.
Rezygnacja z zasiłku
Z zasiłku może zrezygnować w każdym czasie tylko pracownik za zgodą pracodawcy.
Jeśli w ciągu 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie zadeklarowałaś, że będziesz korzystała z zasiłku macierzyńskiego przez rok bez przerwy, to możesz zrezygnować z całości lub części okresu, za który przysługuje ci zasiłek (jeśli trwał odpowiednio co najmniej 3, 6, lub 8 tygodni) i powrócić do pracy.
O niewykorzystaną część lub całość zasiłku może wystąpić pracownik – ojciec dziecka. Może on również zrezygnować z tego zasiłku,
Pisemne wnioski w sprawie rezygnacji z zasiłku i w sprawie udzielenie urlopu rodzicielskiego musicie złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem pracy lub skorzystaniem z tego urlopu.
Z zasiłku na tych zasadach może korzystać również osoba, która nie jest pracownikiem. Wniosek o jego wypłatę musi złożyć przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku, a wniosek o rezygnację z niego – przed terminem, od którego chce zrezygnować z pobierania zasiłku.
Jak łączyć zasiłek z pracą
Jesteś pracownikiem i korzystasz z zasiłku? Możesz w tym czasie pracować maksymalnie na pół etatu u pracodawcy, który udzielił ci urlopu. Wówczas wysokość zasiłku będzie proporcjonalnie niższa w stosunku do wymiaru czasu pracy.
Jeśli pobierasz zasiłek i pracujesz, to czas korzystania z urlopu rodzicielskiego przedłuża się odpowiednio do okresu wykonywania pracy i wymiaru czasu tej pracy.
W takiej sytuacji całkowity czas wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć:
- 64 tygodni – przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka,
- 68 tygodni - przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie dwojga lub więcej dzieci.