Prezes ZUS w strukturach ISSA
28 października 2019
Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) to organizacja zrzeszająca ok. 350 narodowych instytucji zabezpieczenia społecznego z ponad 150 państw na całym świecie, mająca siedzibę w Genewie. Celem ISSA jest promowanie najwyższych standardów w tego typu instytucjach poprzez dostarczanie wiedzy, badań, ekspertyz i wsparcia organizacji członkowskich. ISSA powstała w 1927 roku, a Polska należy do tej organizacji od początku jej istnienia.
Wybór prof. Gertrudy Uścińskiej jako pierwszej Polki na stanowisko przewodniczącej nastąpił po analizie doświadczeń kandydatów i oceny ich dokonań w sektorze ubezpieczeń społecznych. Prof. Uścińska kieruje ZUS od 2016 roku. W tym czasie odpowiadała za wdrożenie ważnych społecznie projektów, które podniosły standard usług świadczonych przez ZUS.
E-zwolnienia, doradcy emerytalni, e-składka, akcja „Prosto z ZUS” czy wdrożenie programu „Po pierwsze klient” to tylko kilka zrealizowanych projektów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki którym stał się instytucją bardziej przyjazną Polakom. Sprawnie realizuje zmiany legislacyjne, które wpływają na jakość życia i bezpieczeństwo socjalne naszych obywateli. Reformy, które zostały wdrożone w ostatnich trzech latach, to m.in. obniżenie wieku emerytalnego, różnego rodzaju ulgi dla przedsiębiorców, rodzicielskie świadczenie uzupełniające (mama 4+), trzynastki dla emerytów i rencistów, system elektronicznej wymiany informacji dotyczącej zabezpieczenia społecznego z innymi państwami UE. Aktualnie realizuje uprawnienia do świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
W ISSA doceniono zarówno dorobek prof. Gertrudy Uścińskiej jak i samą działalność ZUS, który postrzegany jest przez międzynarodową organizację ISSA jako nowoczesny gwarant terminowych wypłat świadczeń oraz instytucję stojącą na straży praw i przywilejów ubezpieczonych.
Gertruda Uścińska jest również profesorem akademickim na Uniwersytecie Warszawskim.