Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: emeryci zyskają na rozwiązaniach Polskiego Ładu

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o rozwiązaniach zaproponowanych w Polskim Ładzie.

Z wyliczeń ZUS wynika, że świadczenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie pobiera około 3,7 mln emerytów, ok. 500 tys. rencistów i ok. 900 tys. rencistów rodzinnych. "Mówimy o korzyściach dla emerytów" – powiedziała profesor Uścińska.

Prezes ZUS wskazała również na propozycję zawartą w Krajowym Ładzie mającą zachęcać osoby mające już prawo do emerytury do dłuższego pozostawania w zatrudnieniu. Mają one korzystać z "zerowego" PIT. Ich podatek ma być przekazywany na ich indywidualne konto emerytalne w ZUS powiększając ich przyszłą emeryturę.

Szefowa Zakładu odniosła się także do waloryzacji kapitału emerytalnego. "Za ubiegły rok, choć covidowy, jest to całkiem wysoki wskaźnik 5,41 proc. Jeśli ktoś ma zebrane na koncie emerytalnym w ZUS 400-500 tys. zł, to zostanie mu w czerwcu dopisane kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodała prof. Uścińska.