Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: bon to forma wsparcia rodzin i branży turystycznej

Profesor Uścińska w piątek (11 czerwca) była gościem Radia Maryja, gdzie mówiła o szczegółach bonu turystycznego.

Jak przypomniała, świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

"Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 roku" - powiedziała profesor Uścińska.

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał ponad 1,7 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Beneficjenci wykonali około 650 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 460 mln zł. Do tej pory zgłosiło się około 23 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

"Mamy bardzo sprawny zautomatyzowany system płatności. Współpracujemy z Polską Organizacją Turystyczną i podmiotami turystycznymi" - powiedziała profesor Uścińska.

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).