Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: im dłuższa praca, tym wyższa emerytura

Szefowa ZUS, która w środę (26 maja) była gościem programu „Wywiad Gospodarczy” na antenie telewizji Wpolsce.pl, mówiła m.in. o rozwiązaniach dla emerytów zawartych w programie Polski Ład.

„W grupie do 2,5 tys. średnia emerytura wynosi 1725 złotych. I taki emeryt zyska na emeryturze bez podatku około 116 zł miesięcznie" - powiedziała profesor Uścińska.

Proponowane zmiany wpisują się w kontekst polityki wydłużania aktywności zawodowej Polaków. "Chodzi zwłaszcza o osoby w okolicach wieku emerytalnego. To się wpisuje również w kontekst tych zasad, które wyraźnie mówią, że im dłuższa praca i późniejsze przejście na emeryturę, to tym wyższa jest emerytura" - wskazuje prof. Uścińska.

Jak podkreśliła prezes ZUS, każdy rok pracy powyżej ustawowego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) zwiększa późniejsze świadczenie emerytalne o około 8 proc.

"Tak więc, jeżeli będziemy mieli też do czynienia ze zwolnieniem z obowiązku odprowadzania podatku, to każdy dodatkowy rok pracy da kilka dodatkowych procent. To wszystko uzależnione jest od przychodu" - mówi prezes ZUS.

Jak dodaje, zmierzamy w kierunku, aby wzmocnić kapitał emerytalny. "Emerytura wprost zależy od kapitału emerytalnego i długości dalszego trwania życia" – podkreśliła profesor.

Szefowa Zakładu przypomniała też, że w czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosną o 5,41 proc. Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji.

Całą rozmowę z Prezes ZUS można zobaczyć tutaj (link do strony zewnętrznej).