Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: jesteśmy przygotowani na realizację tarczy 6.0

Profesor Uścińska mówiła w środę (16 grudnia) na antenie radia TOK FM m.in. o najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej, czyli tzw. tarczy 6.0. „Jesteśmy na to przygotowani z punktu widzenia składania wniosków oraz przeprowadzenia kampanii informacyjnej” – powiedziała prezes ZUS w programie „EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka”.

Jak przypomniała nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z obowiązku opłacania składek za listopad oraz dodatkowe świadczenie postojowe. Wsparcie trafi do około 40 branż - m.in. do branży gastronomicznej, turystycznej, kulturalno-rozrywkowej, sportowej.

"Płatnicy powinni złożyć dokumenty rozliczeniowe do końca grudnia, by skorzystać ze zwolnienie ze składki za listopad. A sam wniosek będą mogli złożyć do końca stycznia 2021 roku" - powiedziała prof. Uścińska.

„Mamy ogromne doświadczenia w obsłudze płatników składek w kolejnych pięciu odsłonach tarczy antykryzysowej. Ten proces jest bardzo usprawniony i mocno zautomatyzowany” - dodała szefowa ZUS.

Narzędzia pomocowe, jakie zaproponowano w ustawie to m.in. zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe. Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

Przepisy dotyczące zwolnienia z płacenia składki ZUS oraz dodatkowego świadczenia postojowego wejdą w życie po upływie 14 dni od ich publikacji w Dzienniku Ustaw.