Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS była gościem programu "Debata Senior"

Z punktu widzenia przyszłych świadczeń decydująca jest wielkość kapitału emerytalnego i czas kiedy przechodzimy na emeryturę - wskazuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w niedzielę (3 października) była gościem programu "Debata Senior" na antenie TVP Info.

"Kluczowym elementem bezpieczeństwa materialnego jest waloryzacja świadczeń, z których korzystają seniorzy. Waloryzacja uwzględnia element inflacyjny i element wzrostu gospodarczego" - powiedziała profesor Uścińska.

Jak dodała, istotnym elementem, który będzie wpływał na wysokość świadczeń waloryzacyjnych jest również waloryzacja kapitału emerytalnego - kwartalna i roczna.

Prezes ZUS podkreśliła, że z punktu widzenia przyszłych świadczeń decydująca jest wielkość kapitału emerytalnego i czas kiedy przechodzimy na emeryturę.

"Dziś mamy taką sytuacje, że w systemie powszechnym pracuje około 13 proc. osób, które mają prawo do emerytury. Jeżeli chodzi o rencistów to wskaźnik jest trochę wyższy niż 30 proc." - mówiła prof. Uścińska.