Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: Tarcza 3.0 rozszerza pomoc dla przedsiębiorców

Prof. Uścińska mówiła w środę (20 maja), w programie „Wywiad Gospodarczy” na antenie telewizji wPolsce.pl, o rozwiązaniach legislacyjnych zawartych w Tarczy 3.0.

Nowa tarcza antykryzysowa zakłada m.in. zwolnienie ze składek dla firm, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł. „Dzięki nowym rozwiązaniom z pomocy skorzysta więcej firm” - powiedziała prof. Uścińska.

screen z porgramu - wywiad z prezes ZUS

Dodała, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj, nawet jeśli zostały opłacone.

Prof. Uścińska podkreśliła również, że nowa odsłona tarczy antykryzysowej uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia.

Prezes ZUS mówiła również o wypłatach dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Obowiązujące od 8 marca przepisy zostały rozszerzone m.in. na nianie oraz opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze są już wypłacane od blisko 100 dni. Jak podkreśliła, że jest to rozwiązanie niespotykane w żadnym innym kraju Unii Europejskiej. „To jest szczególne świadczenie finansowane przez ZUS” - powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS zwróciła również uwagę na dużą liczbę wypłacanych zasiłków chorobowych. Poinformowała, że tylko w marcu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych zarejestrowano 3,3 mln zwolnień. „To wzrost o 36 proc. w stosunku do lutego” – powiedziała prof. Uścińska.

Cały wywiad prezes ZUS dla wPolsce.pl (link do strony zewnętrznej)