Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: trwają wypłaty "czternastek"

Szefowa ZUS była w środę (10 listopada) gościem programu "Wywiad Gospodarczy" na antenie telewizji wPolsce.pl. Mówiła m.in. o wypłacie czternastej emerytury.

Jak przypomniała profesor Uścińska wypłata czternastych emerytur rozpoczęła się pod koniec października. "Wypłacono już prawie 4 mld zł" - powiedziała prezes ZUS.

"Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Świadczenia są wypłacane w terminie lub tuż przed terminem. Dzieje się to wszystko z urzędu, nie wymagamy tutaj żadnych wniosków czy podań" - dodała.

Tzw. czternastka w 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.