Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: waloryzacja roczna objęła prawie 24 mln osób

Dokonaliśmy waloryzacji rocznej w sumie dla prawie 24 mln osób. Na przykład komuś, kto miał na koncie kapitał emerytalny w wysokości 850 tys. zł, dopisaliśmy w czerwcu dodatkowe 46 tys. zł - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS była, w środę (16 czerwca), gościem audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24. gdzie mówiła m.in. o waloryzacji świadczeń.

"O ponad 5,4 proc. zwaloryzowaliśmy kapitał gromadzony przez ponad 24 mln osób odprowadzających składki na swoje przyszłe emerytury. To znacznie więcej niż oferuje dziś, bez szczególnego ryzyka, rynek finansowy" - powiedziała profesor Uścińska.

Pieniądze zostały już zaksięgowane na wszystkich indywidualnych kontach w ZUS. "To nasze ogromne zobowiązanie, na które powinny teraz wpływać składki, uzależnione przecież od wysokości wynagrodzeń, także tych minimalnych" - podkreśliła prof. Uścińska.

Szefowa ZUS przypomniała, że waloryzacja znacząco wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Jest ona roczna, a także kwartalna, mająca charakter uzupełniający i dokonywana jest po złożeniu wniosku.