Ścieżka nawigacji

Aktualności

Do emerytów i rencistów trafią listy dotyczące wypłacanych świadczeń

Po marcowej waloryzacji rent i emerytur, która wyniosła 12,12 proc., wszystkie osoby uprawnione do świadczeń otrzymały już pieniądze.

Zakończyła się także wypłata tegorocznych trzynastek. ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł brutto. Trzynastka trafiła do wszystkich osób, które 31 marca br. miały prawo do wypłaty renty lub emerytury albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Otrzymało ją w sumie ponad 8,5 mln uprawnionych. Trzynastka przysługiwała w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosiła ona 1780,96 zł brutto, a więc więcej niż w ubiegłym. Aby dostać trzynastkę, nie trzeba było składać wniosku. ZUS przyznał ją automatycznie.

ZUS rozpoczął też wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W najbliższych tygodniach otrzymają oni w jednej kopercie dwie ważne informacje: decyzję waloryzacyjną oraz decyzję o przyznaniu trzynastki.

W pierwszej decyzji zostanie podana kwota świadczenia po marcowej waloryzacji, a także kwota pobranej składki i zaliczki na podatek dochodowy. Co ważne, będzie też wskazana wysokość emerytury netto, czyli na rękę.

ZUS wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja.