Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Umowa z Mongolią o zabezpieczeniu społecznym - informacje ogólne

Umowa z Mongolią o zabezpieczeniu społecznym - informacje ogólne

Kto może skorzystać z umowy między Polską i Mongolią

Pracowałeś w Polsce i w Mongolii i chcesz się ubiegać o emeryturę lub rentę? Dowiedz się, jakie korzyści wynikają dla Ciebie z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Mongolią.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Mongolią   weszła w życie 1 lipca 2019 r. (plik pdf 4,07 mb). Z umowy mogą skorzystać osoby, które pracowały w Polsce i w Mongolii, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Która instytucja przyzna Ci emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i w Mongolii

Jeśli pracowałeś w Polsce i w Mongolii, możesz otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z mongolskiej instytucji ubezpieczeniowej. Musisz jednak spełnić warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz w Mongolii.

Ważne!
My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast mongolska instytucja wypłaci Ci świadczenie za okresy pracy w Mongolii.

Jakie korzyści daje Ci umowa z Mongolią

Przepisy umowy ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowałeś w Polsce i w Mongolii.

Podamy Ci kilka przykładów:

  • jeśli wystąpisz do nas o emeryturę lub rentę, ale Twój polski staż ubezpieczenia okaże się zbyt krótki, do prawa do polskiego świadczenia, doliczymy Twoje mongolskie okresy ubezpieczenia;
  • jeśli złożyłeś do nas wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale stałeś się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia w Mongolii uznamy ten warunek za spełniony;
  • jeśli masz emeryturę lub rentę z ZUS, a mieszkasz w Mongolii możemy Ci ją wypłacać na rachunek w Mongolii.

Nie musisz też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę jeśli pracowałeś w Polsce i w Mongolii. Wniosek składasz w państwie, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce złóż wniosek do nas, a my prześlemy go do mongolskiej instytucji ubezpieczeniowej. Umożliwiają nam to przepisy umowy z Mongolią.