Ścieżka nawigacji

Aktualności

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku już od dzisiaj

Wniosek o emeryturę możesz złożyć:

  • przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS),
  • osobiście w każdej placówce ZUS,
  • pocztą.

Na PUE ZUS udostępniliśmy wniosek ZUS RP 1E, który wypełnisz i wyślesz elektronicznie. Do wysyłki niezbędny jest profil zaufany e PUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Pamiętaj, aby oryginały dokumentów, które dołączasz do wniosku wysyłanego przez PUE ZUS, dostarczyć osobiście do placówki ZUS albo wysłać je pocztą.

Aby złożyć wniosek osobiście lub pocztą musisz wypełnić odpowiedni druk. Wniosek o emeryturę w formie gotowego papierowego druku możesz pobrać w naszej placówce.

Możesz go też samodzielnie wydrukować. Wniosek o emeryturę (EMP) znajdziesz na stronie www.zus.pl w zakładce Wzory formularzy.

Jeśli masz okresy ubezpieczenia lub pracy za granicą znajdziesz tam również załącznik (EMZ), który musisz dołączyć do wniosku o emeryturę.

Wnioski udostępniliśmy w dwóch wersjach:

  • tylko do wydruku
  • do wypełnienia i wydruku.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, możesz skorzystać z usług doradcy ds. emerytalnych w placówce ZUS, który wyjaśni Ci zasady przyznawania emerytury, poinformuje jakie dokumenty musisz przygotować, a także pomoże skompletować i wypełnić wniosek o emeryturę. Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji o momencie przejścia na emeryturę, doradca wyliczy Ci w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury na wskazany przez Ciebie moment.

Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania emerytur i o tym jak złożyć wniosek znajdziesz również na naszej stronie