Breadcrumb

Navigation Menu

Aktualności

Ponad milion cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym

– Liczba obcokrajowców z ubezpieczeniem emerytalnym przekroczyła barierę miliona osób i wyniosła 1,012 mln osób. To więcej o 21 tys. niż w maju tego roku i o 342 tys. osób więcej w porównaniu do stanu z lutego 2020 r. Dwie trzecie nowych ubezpieczonych cudzoziemców w rejestrach ZUS to obywatele Ukrainy. Jest ich już ok. 729 tys. – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco analizuje liczbę cudzoziemców, którzy mają ubezpieczenie emerytalne. – Szczegółowo przyglądamy się tym danym od kilku lat. W ostatnim czasie polski rynek pracy stał się bardzo atrakcyjny dla obywateli innych państw, szczególnie dla Ukraińców – podkreśla szefowa ZUS. 

– Od wybuchu wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne dane. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców – dodaje prof. Uścińska.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, coraz częściej podejmują pracę w naszym kraju. – Według danych resortu rodziny od 15 marca pracę w Polsce podjęło ponad 307 tys. obywateli Ukrainy. Najwięcej osób w ostatnich miesiącach znalazło zatrudnienie w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim – wskazuje szefowa ZUS.