Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prof. Uścińska: Automatyzacja to przyszłość

Szefowa ZUS wzięła udział w panelu pt. Nowe technologie na podstawie doświadczeń tarczy antykryzysowej. Gośćmi byli minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiceminister rozwoju Robert Nowicki, wiceprezes zarządu ZUS Włodzimierz Owczarczyk, doradca zarządu ZUS Krzysztof Dyki.

paneliści - 6 osób, siedza w jednej linii na krzesłach, w tle logo forum ekonomicznego w odcieniach niebieskich, rozmyta mapa świata, kula ziemska i gwiazdy, prezes zus trzyma mikrofon - link do powiększonego zdjęciawidok z boku, paneliści - 6 osób, siedza w jednej linii na krzesłach, w tle logo forum ekonomicznego w odcieniach niebieskich, rozmyta mapa świata, kula ziemska i gwiazdy, prezes zus trzyma mikrofon - link do powiększonego zdjęcia

Profesor zwróciła uwagę, że automatyzacja i elektronizacja to przyszłość administracji. "Obywatel powinien przez jedną platformę załatwić jak największą liczbę spraw" - uważa. Zaznaczyła, że Dodatek solidarnościowy to kolejny projekt, który ZUS obsługuje w pełni on-line. "Bez papierowych wniosków. To się sprawdziło w 100 proc." - dodała.

Zdaniem prezes ZUS należy wykorzystać doświadczenie epidemii w kontakcie z płatnikami. "Wypracowaliśmy pewne mechanizmy, które się sprawdziły" - podkreśliła.

Wiceprezes zarządu ZUS Włodzimierz Owczarczyk podkreślił, że koronawirus sprawił, że nastąpiła zmiana myślenia zarówno po stronie urzędników jak i klientów. "Dodatek solidarnościowy to była mała rewolucja. Składano wnioski bez pieczątek, bez papieru" - mówił.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zwrócił uwagę, że administracja powinna być „obywatelocentryczna”. "Obywatel chce mieć jedno miejsce, gdzie wszystko załatwi. Dlatego potrzebna jest profesjonalizacja instytucji" - mówił. Zaznaczył, że ZUS jest obecnie liderem elektronizacji.