Breadcrumb

Komunikaty

Brak możliwości elektronicznego wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych z programu Płatnik zainstalowanego na komputerze z systemem Windows XP

Po pobraniu i zainstalowaniu pakietu aktualizacyjnego nr 104 (lub wyższy), z programu Płatnik zainstalowanego na komputerze z systemem operacyjnym Windows XP nie można elektronicznie wysyłać dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS. W systemie Windows XP nie możliwości weryfikacji certyfikatów kwalifikowanych, ponieważ nie można pobrać listy TSL.

W poprzednich pakietach aktualizacji w programie Płatnik weryfikacja certyfikatów działa w oparciu o mechanizmy, które nie używały list TSL. Po pobraniu aktualnie udostępnionych pakietów, weryfikacja certyfikatów wykonywana jest w oparciu o nowe mechanizmy, które - zgodnie z Rozporządzeniem (eIDAS) Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. - muszą działać w oparciu o aktualne listy TSL.

W związku z tym w programie Płatnik zainstalowanym na systemach Windows XP (z zainstalowanym i włączonym .NET Framework 4.0) można jedynie przygotować i wydrukować dokumenty ubezpieczeniowe. Nie jest możliwe przekazanie ich elektronicznie do ZUS.

W taki sam sposób program Płatnik działa na komputerach z systemem Windows 2000, Windows ME, Windows 98 SE.

Więcej na temat wymagań systemowych znajdziesz w Podręczniku administratora.