Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Kto może skorzystać z umowy między Polską i Koreą  Południową

Pracowałeś w Polsce i w Korei Południowej i chcesz się ubiegać o emeryturę lub rentę? Dowiedz się, jakie korzyści wynikają dla Ciebie z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Koreą Południową.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Koreą Południową   weszła w życie 1 marca 2010 r. (plik pdf 324 kb). Z umowy mogą skorzystać osoby, które pracowały w Polsce i w Korei Południowej, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Która instytucja przyzna Ci emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i Korei Południowej

Jeśli pracowałeś w Polsce i w Korei Południowej, możesz otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z koreańskiej instytucji ubezpieczeniowej. Musisz jednak spełnić warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz w Korei Południowej.

Ważne!
My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast koreańska instytucja wypłaci Ci świadczenie za okresy pracy w Korei Południowej.

Jakie korzyści daje Ci umowa z Koreą Południową

Przepisy umowy ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowałeś w Polsce i w Korei Południowej.

Podamy Ci kilka przykładów:

  • jeśli wystąpisz do nas o emeryturę lub rentę, ale Twój polski staż ubezpieczenia okaże się  zbyt krótki, abyś nabył prawo do polskiego świadczenia, wówczas doliczymy Twoje koreańskie okresy ubezpieczenia;
  • jeśli złożyłeś do nas wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy ale stałeś się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia w Korei Południowej uznamy ten warunek za spełniony;
  • jeśli masz emeryturę lub rentę z ZUS, a mieszkasz w Korei Południowej możemy Ci ją wypłacać na rachunek w Korei Południowej.

Nie musisz też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę jeśli pracowałeś w Polsce i w Korei Południowej. Wniosek składasz w państwie, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce złóż wniosek do nas, a my prześlemy go do koreańskiej instytucji ubezpieczeniowej. Umożliwiają nam to przepisy umowy z Koreą Południową.