Breadcrumb

Navigation Menu

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Kto może skorzystać z umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki

Pracowałeś w Polsce i w USA, i chcesz się ubiegać o emeryturę lub rentę? Dowiedz się, jakie korzyści wynikają dla Ciebie z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a USA.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z dnia 2 kwietnia 2008 r. między Polską a USA weszła w życie 1 marca 2009 r. (plik pdf 687 kb). Z umowy mogą skorzystać osoby, które mają okresy ubezpieczenia w Polsce oraz w USA, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Która instytucja przyzna Ci emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i w USA

Jeśli pracowałeś w Polsce i w USA możesz otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z USA. Musisz jednak spełnić warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz w USA.

Ważne!
My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast amerykańska instytucja wypłaci Ci świadczenie za okresy ubezpieczenia w USA.  

Jakie korzyści daje Ci umowa z USA

Przepisy umowy ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowałeś w Polsce i w USA.

Podamy Ci kilka przykładów:

  • jeśli wystąpisz do nas o emeryturę lub rentę, ale Twój polski staż ubezpieczenia okaże się  zbyt krótki, abyś nabył prawo do polskiego świadczenia, wówczas doliczymy Twoje okresy ubezpieczenia w USA;
  • jeśli złożyłeś do nas wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy ale stałeś się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia w USA uznamy ten warunek za spełniony;
  • jeśli masz emeryturę lub rentę z ZUS, a mieszkasz w USA możemy Ci ją wypłacać na rachunek w USA.

Nie musisz też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i w USA. Wniosek składasz w państwie, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce złóż wniosek do nas, a my prześlemy go do instytucji ubezpieczeniowej w USA. Umożliwiają nam to przepisy umowy z USA.