Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Aktualności

Lublin: ZUS ambasadorem Akademii "Dostępne finanse"

Narodowy Bank Polski realizuje projekt Akademia "Dostępne Finanse". Na Lubelszczyźnie program wystartował z końcem marca. - Chcemy zwiększyć świadomość Polaków na temat korzyści płynących z posiadania rachunku bankowego oraz bezpiecznego korzystania z nowoczesnych instrumentów płatniczych, takich jak karty płatnicze i bankowość elektroniczna - wyjaśnia Ewa Waszkiewicz z NBP. W spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział ponad 70  ambasadorów obrotu bezgotówkowego. To osoby i instytucje, które na co dzień mają kontakt z seniorami. Obok ZUS są to przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tzw. latarnicy Polski cyfrowej, bibliotekarze oraz pracownicy placówek kulturalnych i socjalnych.

23 procent Polaków nie ma rachunku bankowego. - Z badań wynika, że polscy seniorzy nie korzystają z usług finansowych z braku wiedzy i braku zaufania - zaznacza Renata Pawlicka, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP. Wiceprezydent Lublina Monika Lipińska, odpowiedzialna za politykę miasta wobec osób starszych, zastrzega, że to się zmienia. - Dzisiejszy senior Lublina jest coraz bardziej mobilny, coraz więcej wie o Internecie - zaznacza. W ten trend wpisują się dane o liczbie emerytów i rencistów, którzy swoje świadczenia pobierają na konta bankowe. Jeszcze rok temu Oddział ZUS w Lublinie wypłacał świadczenia na rachunki 58 procentom emerytów i rencistów. W tym roku takich osób jest o 2 punkty procentowe więcej.

- To mit, że tylko bogatych stać na usługi finansowe. Niektórzy nie zastanawiają się nad tym, że niekorzystanie z takich usług też kosztuje - podkreśla Pawlicka. Ten mit próbowali obalić również przedstawiciele Banku Pekao SA i konsorcjum Banku Pocztowego i Poczty Polskiej, którzy przed świętami wrócili do placówek ZUS w regionie. Udzielali klientom informacji o rachunkach, które zwyciężyły w zusowskim konkursie na najlepszą strategię zachęcającą współczesnego emeryta do pobierania świadczeń na konto.

Małgorzata Korba
rzecznik prasowy
Oddziału ZUS w Lublinie